חדשות

כריתה רדיקלית או טיפול קרינתי לסרטן הערמונית?

תוצאות מחקר השוואתי בין כריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית לבין טיפול קרינתי חיצוני וברכיתרפיה עבור אדנוקרצינומה של בלוטת הערמונית

טיפול רדילווגי. "הפתרון לא יכול להיות הכשרת יותר אורולוגים, אונקולוגים, פתולוגים ורדיולוגים כי זה פשוט לוקח יותר מדי זמן". צילום אילוסטרציה

קיים מחסור במידע המשווה בין כריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית לבין הקרנה ממקור חיצוני בשילוב טיפול דחף עם ברכיתרפיה עם קצב-מנה נמוך. על מנת לכוון טוב יותר את קבלת ההחלטות המשולבת בנוגע לטיפול, החוקרים השוו בין תוצאים כעבור חמש שנים של כריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית לבין הקרנה ממקור חיצוני, בשילוב טיפול דחף עם ברכיתרפיה עם קצב-מנה נמוך עבור סרטן ערמונית ממוקמת.

למחקר זה גויסו גברים מתחת לגיל 80 שנים עם אדנוקרצינומה של בלוטת הערמונית, בין השנים 2011-2012, ועקבו אחריהם למשך זמן. תוצאים בדיווח המטופלים כללו Expanded Prostate Index Composite. החוקרים ביצעו רגרסייה מתוקננת עבור ציוני הבסיס ומערפלים.

במחקר נכללו 112 גברים שטופלו עם הקרנות חיצוניות יחד עם טיפול דחף עם ברכיתרפיה בקצב-מנה נמוך ו-1,553 נבדקים שטופלו עם כריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית. תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לכריתה הרדיקלית, הטיפול הקרינתי נמצא קשור לתפקוד גרוע יותר מבחינת גירוי/חסימה של דרכי השתן (הפרש מתוקנן בציון הממוצע של 5, רווח בר-סמך של 95%, -8.7 עד -1.3; p=0.008, בתום 5 שנים) ותפקוד טוב יותר מבחינת אי-נקיטת שתן (הפרש מתוקנן בציון הממוצע של 13.3, רווח בר-סמך של 95%, 7.7-18.9; p<0.001 כעבור 5 שנים).

הפרעה בתפקוד דרכי השתן היתה זהה בין שתי קבוצות המחקר (p>0.4 בכל נקודות הזמן). טיפול עם הקרנה חיצונית בשילוב ברכיתרפיה נמצא קשור לתפקוד מעי ירוד (הפרש מתוקנן בציון הממוצע של -4, רווח בר-סמך של 95%, -6.9 עד -1.1; p=0.006 כעבור 5 שנים), בהשוואה לכריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית.

טיפול עם הקרנה חיצונית בשילוב ברכיתרפיה בקצב-מנה נמוך נמצא קשור לתפקוד מיני טוב יותר כעבור שנה (הפרש מתוקנן בציון הממוצע של 12, רווח בר-סמך של 95%, 6.5-17.5; p<0.001 כעבור שנה אחת) בהשוואה לכריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית, אך לא היה מספיק מידע לדחות את ההשערה כי אין הבדל בין הטיפולים מבחינת תפקוד מיני כעבור 3 או 5 שנים.

מסקנת החוקרים היתה כי בהשוואה לטיפול עם כריתה רדיקלית של בלוטת הערמונית, טיפול עם קרינה חיצונית וברכיתרפיה נמצא קשור לתוצאים חמורים מבחינת אי-נוחות/חסימה בתפקוד המעי ולתוצאים עדיפים מבחינת בריחות שתן, בתום מעקב של 5 שנים. תוצאים אלו, שדווחו על ידי המטופלים עצמם, עשויים לסייע בהבנת ציפיות הטיפול ובקבלת החלטות טיפוליות עבור מטופלים עם סרטן מקומי של בלוטת הערמונית.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  חדשות,  מחקרים
תגובות