חדשות

מכבי חויבה על ידי ביה"ד לעבודה לממן טיפול מציל חיים לחולת סרטן

הטיפול כולל את משלב התרופות קיטרודה-לנבטיניב ועלותו מגיעה ל-37 אלף שקל לחודש | פניית החולה לוועדת החריגים של קופת החולים נדחתה שלוש פעמים | "מכבי": נקיים את פסק הדין"

פסק דין. אילוסטרציה

בית הדין לעבודה בתל אביב הורה השבוע לקופת חולים מכבי לממן לממן שתי תרופות לחולת סרטן בת 65 ששילובן כבר הצליח לעצור את המחלה בגופה, וזאת לאחר שהקופה סירבה שלוש פעמים לממן את התרופות, שלא נכללות בסל. כך דיווח רן רזניק ב"ישראל היום".

בפסק הדין כתב השופט תומר סילורה כי התרופות הן "מפלטה ועוגן הצלתה האחרון" של החולה. "משיקולי צדק ומוסר אנושי, עין אדם אינה יכולה להתעלם מהמלצת המומחה, שמציין בלא כחל ושרק כי השיפור החד במצב החולה חל בזכות נטילת התרופה, וההידרדרות החדה במצבה חלה עקב אי נטילתה".

ב-2020 אובחנה החולה עם סרטן גרורתי של רירית הרחם (אנדומטריום). לאחר שמיצתה את הטיפולים הכלולים בסל, היא מימנה באופן פרטי את משלב התרופות "קיטרודה" ו"לנבטיניב", הכלולות זה שנים בסל אך למחלות סרטן אחרות. שילובן יחד הוגש בשנתיים האחרונות לוועדת סל התרופות, אך אישורן נדחה.

עלות התרופות היא כ-37 אלף שקל בחודש, והמשפחה לא הצליחה לממנן לאורך זמן. אולם, הטיפול באמצעותן הצליח מאוד ובני המשפחה ביקשו מוועדת החריגים ב"מכבי" לממנו. הם נדחו שלוש פעמים. באמצעות קרן דולב לצדק רפואי פנתה החולה לבית הדין לעבודה, וכאמור קיבל השופט את כל טענותיה ודחה את הקביעות של ועדת החריגים ב"מכבי" כי למימון התרופות יהיו השלכות נרחבות על תקציב הקופה.

בפסק הדין הסתמך השופט במידה רבה על קביעותיו של פרופ' יעקב קורח, מנהל המחלקה לגינקולוגיה אונקולוגית ב"שיבא", שמלווה את הטיפול בתובעת וכתב בתיקה הרפואי כי בטיפול שמימנה החולה מכיסה, "אין כל ממצא המעיד על התקדמות המחלה במשך חמישה חודשים!", והוסיף כי "עם הפסקת הטיפול בקיטרודה, קיימת התקדמות מחלה. החלופות הטיפוליות לא מגיעות להצלחה שהשיגה התרופה".

מ"מכבי" נמסר בתגובה: "ועדת החריגים בקופה בחנה את הנושא בכובד ראש, תוך התייעצויות עם בכירים בתחום, והצביעה על פתרונות רפואיים שיתאימו למצבה הרפואי של המטופלת. מדובר בתרופה שפעמיים הוחלט לא להכניסה לסל הבריאות כולל זה של שנת 2023 שאושר השבוע. 'מכבי' תקיים את פסק הדין ומאחלת לחברה רפואה שלמה".

נושאים קשורים:  ועדת חריגים,  קופת החולים מכבי,  תרופות מצילות חיים,  חדשות,  פסק דין,  פרופ' יעקב קורח
תגובות
אנונימי/ת
27.01.2023, 11:00

במצבים שמסתמכים בעיקר על הדמיה, לא היה עדיף אם לכתחילה כל פענוח היה נעשה על ידי שני רדיולוגים?

אנונימי/ת
28.01.2023, 17:02

אני מבין שבית המשפט יממן את הטיפול… אמנם אינני מכיר את המקרה הספציפי, אבל זהו סוג ההחלטות, שמצויות על סף מתחם הסבירות, שבגללן נחוצה רפורמה במערכת המשפט.