מגזין

"כבר לא מחלה של זקנים"

נתוני רישום סרטן מ-44 מדינות מצאו: שכיחות מחלת הסרטן במבוגרים צעירים מגיל 50 נמצאת בעלייה ובמיוחד סרטן המעי הגס | המומחים קוראים להקדים את מועד בדיקות הסקר לגילוי סרטן ולמחקר מעמיק של המגמה המדאיגה

יותר ממיליון צעירים מתחת לגיל 50 מתו מסרטן ב-2019 - עלייה של 28% לעומת 1990. צילום אילוסטרציה

בז'רגון הרפואי, כאשר סרטן פוגע במבוגר מתחת לגיל 50, הוא מוגדר כ"מקרה מוקדם". בשנים האחרונות קיימת עדות גוברת לכך שסוגי סרטן אלימים המופיעים בגילאים צעירים הם נפוצים יותר, בדומה למקרה של אילנה דוס-רייס נונייז.

דוס-רייס נונייז היתה בת 43 כשאמרה לבעלה שהיא מרגישה בועה קטנה בבטנה כשהיא שוכבת על הצד. בבדיקת אולטרסאונד נמצאו כתמים בכבד שלה, מה שהוביל לבדיקות דם ולקולונוסקופיה. "הגידול היה בגודל אגרוף ולא היו לה כאבים ולא היו לה בעיות עם יציאות", נזכר בן הזוג היגינס. עד שאותר הגידול, סרטן המעי הגס שלה התפשט. הגידול היה בשלב 4, כלומר הגיע לחלקים אחרים בגופה. שגרת חיי המשפחה הופרה באחת. "היא ילדה 15 חודשים לפני האבחנה ולכן עברה המון בדיקות דם, ביקורים אצל רופאים ובדיקות אולטרסאונד", העיד בן הזוג, "ולא היתה שום אינדיקציה לשום דבר".

סקירה חדשה שפורסמה בכתב העת nature ובה נותחו רישומי סרטן מ-44 מדינות מצאה כי השכיחות של סרטן מוקדם עולה במהירות עבור סרטן המעי הגס ו-13 סוגים אחרים של סרטן, רבים מהם משפיעים על מערכת העיכול. עלייה זו מתרחשת בהרבה מדינות עם הכנסה ממוצעת וגבוהה.

מחברי הסקירה טוענים שהעלייה בהיארעות המחלה בקרב מבוגרים צעירים מתרחשת בחלקה בגלל בדיקות רגישות יתר לסוגי סרטן מסוימים, כגון סרטן בלוטת התריס, אבל הבדיקה אינה מסבירה לחלוטין את המגמה, כך לפי שוג'י אוגינו (Shuji Ogino), פרופסור לפתולוגיה באוניברסיטת הרווארד ומחבר שותף בסקירה.

פרופ' אוגינו אומר שהעלייה נובעת מתמהיל גורמי סיכון שכנראה פועלים יחדיו, חלקם מוכרים ואחרים דורשים מחקר בטרם נוכל להבין את השפעתם המלאה. בין גורמי הסיכון הידועים לסרטן הוא מונה השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, סוכרת, עישון ושימוש באלכוהול, זיהום סביבתי, דיאטות מערביות עשירות בבשר אדום ותוספת סוכרים וגם עבודה במשמרות וחוסר שינה.

אוגינו סבור שהעובדה שכל כך הרבה סוגי סרטן – שמונה מתוך 14 שנחקרו - כוללים את מערכת העיכול מצביעה על התפקיד המשמעותי שיש לתזונה ולחיידקי המעיים, המיקרוביום, בהתפתחות מחלות סרטן.

"המחקר מצביע על שינוי בשכיחות החשיפה בגילאים צעירים לגורמים שמייצרים סרטן מוקדם יותר", אומרת ד"ר אליזבת פלאץ, אפידמיולוגית בבית הספר לבריאות הציבור של "ג'ונס הופקינס", המשמשת גם כעורכת כתב העת Cancer Epidemiology  Biomarkers & Prevention, שלא היה מעורב בסקירה. "קחו לדוגמה השמנת יתר", היא אומרת, "פעם זה היה נדיר, ולא רק שהתופעה נעשתה נפוצה יותר וניתן לראות סביבנו יותר ויותר אנשים עם מסת גוף גבוהה בצורה מסוכנת, אלא שאנשים נוטים כיום להשמנת יתר מוקדם יותר בחיים, כבר בילדות, כך שסיכוני הסרטן הללו נבנים בעשרות שנים מוקדם יותר מאשר בדורות הקודמים".

המחקר מסיק גם שייתכן שמחלות הסרטן הן רק חלק מהתמונה השלמה, תוצאה אחת של מגמת התפתחות מחלות כרוניות בצעירים.

אינפלציה של סרטן המעי הגס בצעירים

העלייה במספר מקרי סרטן מעי הגס שמופיע מוקדם, בגילאים צעירים, תלולה במיוחד: מחקרים מראים שכאחד מכל עשרה מקרי סרטן המעי הגס בארה"ב מאובחן בבני 20 עד 50 שנה.

פרופ' אוגינו מצא כי לאורך שנות המחקר, העלייה השנתית הממוצעת בסרטן המעי הגס בקרב מבוגרים צעירים היתה כ-2% בארה"ב, באוסטרליה, בקנדה, בצרפת וביפן. בבריטניה, שיעור העלייה מגיע לכמעט 3% בשנה. בקוריאה ובאקוודור - 5% בשנה. "זה לא נראה כמו נתון משמעותי", הוא אומר, "אבל אם חושבים על זה במונחים של אינפלציה לטווח הרחוק, התמונה משתנה וזה לא טריוויאלי."

בין השנים 1988 ל-2015, העליות השנתיות בשיעורי סרטן מעי גס מוקדם העלו את מספר המקרים מכמעט שמונה מקרים לכ-13 מקרים לכל 100,000 איש - עלייה של 63%. כך על פי סקירה אחרת שפורסמה לאחרונה ב-New England Journal of Medicine.

ככל שאתה צעיר יותר, כך הסיכון גבוה יותר

הסקירה של פרופ' אוגינו מצאה "אפקט עוקבה" - הסיכון לסרטן מוקדם גדל עבור כל קבוצת האוכלוסיה שנולדה במועד מאוחר יותר. כך, למי שנולדו בשנות ה-90 יש סיכון גבוה יותר לפתח סרטן מוקדם במהלך חייהם מאשר לאלה שנולדו בשנות ה-80, למשל.

גידולים ממאירים אחרים שמתגלים בקרב צעירים אמריקאים כוללים גידולים בשד, ברירית הרחם, בכיס המרה ובדרכי המרה, בכליות, בלבלב, בבלוטת התריס, בקיבה ובתאי הפלזמה שבדם (מיאלומה).

ד"ר קארן קנודסן, מנכ"לית האגודה האמריקאית לסרטן, מכנה את ממצאי הסקירה "קריאה לנשק". "סרטן הוא אבחנה רצינית בכל גיל", היא אומרת, "אך כאשר הוא מופיע אצל מבוגרים צעירים, הגידולים הם בדרך כלל אגרסיביים יותר ולעתים קרובות הם אינם מזוהים למשך זמן רב יותר כיוון שבדיקות סקר שגרתיות לגילוי כמה מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר, כמו סרטן השד והערמונית, אינן מומלצות לפני גיל 50. יתרה מכך, "לא רק שסוגים מוקדמים אלה של סרטן נמצאים בסבירות גבוהה יותר להיות מאובחנים כשהגידול כבר בשלב מתקדם ביותר, אלא שגם תוצאות ההישרדות גרועות יותר במקרים אלה", אומרת ד"ר קנודסן.

להקדים את מועד הבדיקות

דוס-רייס נונייז החלה טיפול ב-2017 במרכזי הסרטן של "סלואן קטרינג" ו"הר סיני" בניו יורק. בן זוגה זוכר שהרופאים הסבירו שהיא מקרה אחד מתוך מספר הולך וגדל של מטופלים צעירים שבהם הם מטפלים. "אני זוכר שהנושא עלה לדיון בשני בתי החולים, שאנשים שחולים בסרטן המעי הגס נעשים צעירים יותר ויותר, ללא הסבר", סיפר היגינס. החיפוש אחרי תשובות הוביל אותו לקבוצות תמיכה מקוונות שבהן הוא פגש לדבריו, "הרבה צעירים – לא אנשים בשנות ה-50 וה-60 לחייהם אלא יותר בני 30, 40 ו-50 – זו כבר לא מחלה של זקנים".

התמונה שנוצרת מורכבת: בדיקות סקר שגרתיות שהפכו לחלק מחייהם של מבוגרים באוכלוסיה – קולונוסקופיות ובדיקות דם בצואה – הביאו באמצעות אבחון מוקדם לירידה במקרי סרטן המעי הגס והפכו אותו לקטלני פחות בקרב מבוגרים. אולם, אומר היגינס, "אם אתה מתקרב לגיל 45, אתה באמת צריך לחשוב לגשת להיבדק ולא לחכות עד גיל 50 או 55". בת זוגו נפטרה ב-2019 והותירה אחריה פעוטה שטרם מלאו לה ארבע שנים, בת 11 ובת 20.

ד"ר קנודסן מצביעה על שלושה צעדים שבהם יש לנקוט בעקבות תוצאות המחקר החד משמעיות: הראשון שבהם הוא קריאה למחקר "כדי שנבין לעומק כמה מהמגמות הספציפיות שאנו רואים"; שנית, העלאת המודעות לגורמי הסיכון," מה שבתקווה יעזור לאנשים לשנות את התנהגותם מתוך רצון לשלוט בסיכונים"; שלישית, היא ממליצה על היערכות לבדיקות סקר לסרטן, בדגש על מועד ביצוען בגילאים צעירים יותר.

גם בישראל: עלייה בסרטן המעי הגס במבוגרים צעירים

"בישראל יש עלייה של 4% בתחלואה בסרטן המעי הגס בצעירים מתחת לגיל 50. אנחנו רואים בבירור כי גיל החולים ביחס לשנים קודמות יורד מתחת ל-50 ובאופן חריג אף מתחת לגיל 40 וכראיה לכך בכל שנה מאובחנים בישראל כ-300 חולים חדשים אשר גילם 40 ומטה", מסר בראיון לדוקטורס אונלי ד"ר עידו מזרחי, מנהל השירות לכירורגיה של המעי הגס הרקטום ופי הטבעת בבית החולים הדסה הר הצופים.

לדברי ד"ר מזרחי, "מסך כלל הניתוחים שביצעתי בשנה האחרונה, כ-10% היו מתחת לגיל 45 ו-25% מתחת לגיל 50. בשנים האחרונות ניתחתי צעירים רבים שסבלו מתסמינים ברורים של סרטן המעי הגס והרקטום, אך מאחר שגילם היה צעיר, תסמינים אלה יוחסו למחלות שפירות כגון טחורים ופיסורה ולכן לא עברו בדיקת קולונוסקופיה.

"העיכוב באבחנה גורם לאבחון מאוחר שעלול להוביל לטיפול מורכב יותר, החלמה קשה יותר וסיכויי שרידות גרועים יותר. יש לשלוח יותר צעירים לבדיקות קולונוסקופיה. ישנם תסמינים ברורים שצריכים להדליק נורה אדומה והרופאים בקהילה צריכים לא להקל ראש בתסמינים בגלל גילם הצעיר של המטופלים ולשלוח יותר מטופלים לבדיקות קולונוסקופיה - המפתח למיגור המחלה. זה יציל חיים של מטופלים רבים וחיים של משפחות שלמות. מחלה המתגלה בשלבים מוקדמים היא בעלת סיכוי של 80% ומעלה לריפוי מלא.

"יש לזכור שלרוב בשלבים המוקדמים של המחלה אין סימפטומים בדרך כלל ומכאן ההמלצה של איגוד הסרטן האמריקאי (American Cancer Society) לביצוע בדיקת קולונוסקופיה החל מגיל 45 לכלל האוכלוסיה ללא קשר לסימפטומים או סיפור משפחתי. את הבדיקה יש לעבור מדי חמש-שבע שנים. בישראל, ההמלצה כרגע היא לבצע בדיקת קולונוסקופיה החל מגיל 50 ולצערי אין הנחיות כלל לביצוע בדיקות סקר בקרב צעירים מתחת לגיל 50".

נושאים קשורים:  מחלות סרטן,  בדיקות סקר לסרטן,  סרטן המעי הגס,  חדשות,  מגזין,  קולונוסקופיה
תגובות
אנונימי/ת
17.02.2023, 12:53

שילוב של הזריקות לקורונה שאנשים לקחו, עלייה בצריכת מזון מעובד ומתועש, עליה בכימיקלים במים באויר ובמזון, ואורח חיים יושבני.

אנונימי/ת
17.02.2023, 13:36

חד משמעי.
ובנוסף ׳חיoוני שגרה׳ ללא הערכה מדעית מסודרת. תרופות עם תופעות לואי קשות. חיים שלא בקהילה תומכת. תרבות צריכה ותחרות….

אנונימי/ת
17.02.2023, 23:36

האם יתכן קשר
סיבתי בין סרטן מעי הגס בצעירים אם העובדה ששומרים על הטלפונים הניידים באזור הבטן?