חדשות

מדי חודש מתגלים בישראל כ-260 חולים חדשים בסרטן המעי הגס

נתוני האגודה למלחמה בסרטן: בשנת 2022 אובחנו בישראל כ-3,200 נשים וגברים עם סרטן המעי הגס וכ-1,300 ישראלים נפטרו מהמחלה | עד 2040 צפויים 3.2 מיליון מקרים חדשים של סרטן המעי הגס בעולם

בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. לא מאריכה חיים (צילום: אילוסטרציה)

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בקרב נשים בישראל אחרי סרטן השד, והשלישי בשכיחותו בגברים אחרי סרטן הערמונית וסרטן הריאה. סרטן המעי הגס שכיח בקרב נשים וגברים בשיעור דומה.

לרגל  חודש המודעות הבינלאומי לסרטן המעי הגס המצוין במרץ, האגודה למלחמה בסרטן פרסמה נתונים חדשים ומחקרים מדעיים בנושא. על פי הערכת האגודה, בשנת 2022 אובחנו בישראל כ-3,200 נשים וגברים עם סרטן המעי הגס וכ-1,300 ישראלים נפטרו מהמחלה.

על פי נתוני משרד הבריאות, לפני כחמש שנים, בשנת 2018, אובחנו בישראל 3,095 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס וכ-1,254 נשים וגברים נפטרו מהמחלה. לפני כעשור, בשנת 2012, אובחנו כ-3,139 חולים עם סרטן המעי הגס וכ-1,355 ישראלים נפטרו מהמחלה.

על פי נתוני משרד הבריאות, נכון לשנת 2020, גידולי המעי הגס והחלחולת היו כעשירית מכלל הגידולים בקרב גברים יהודים ונשים ערביות, כ-13% מכלל מקרי הסרטן בקרב גברים ערבים וכ-7% מכלל הגידולים בקרב נשים יהודיות. בשנת 2020 היה סרטן המעי הגס אחראי גם לכ-11% מכלל מקרי התמותה. באותה שנה, כ-10.6% ממקרי הסרטן החדשים ברחבי העולם היו של סרטן המעי הגס.

מחקר חדש שבדק את הצפי לתחלואה ולתמותה עתידית מסרטן המעי הגס בעולם, בהסתמך על נתוני Globocan של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן בארגון הבריאות העולמי, קבע כי ב-2020 היו למעלה מ-1.9 מיליון מקרים חדשים של סרטן המעי הגס ו-930 אלף מקרי מוות מהמחלה, שהם 10.7% ו-9.7% מכלל מקרי התחלואה והתמותה מסרטן באותה שנה. סרטן המעי הגס היה נפוץ יותר בקרב גברים מאשר בנשים, ו-60.4% מהחולים היו בגילים 74-50.

ההערכה העתידית של החוקרים היא כי עד שנת 2040 צפויים 3.2 מיליון מקרים חדשים של סרטן המעי הגס ו-1.6 מיליון מקרי תמותה. נתונים אלה משקפים עלייה של 63% בשיעורי התחלואה ו-73.4% בשיעורי התמותה לעומת שנת 2020. המחקר פורסם בכתב העת Gut במהדורת פברואר 2023.

משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מסר כי "בכל חודש מתגלים בישראל כ-260 חולים חדשים עם סרטן המעי הגס. אנחנו יודעים שאבחון מוקדם יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס ולכן אני קורא לציבור הנשים והגברים מעל גיל 50 לגשת לקופת החולים לבדיקה פשוטה בחינם. במקביל בכל גיל, אם הבחנתם בתסמינים במערכת העיכול שאינם חולפים, חשוב לפנות לבירור רפואי".

פרופ' איילה הוברט, מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול ב"הדסה עין כרם" ומנהלת פורום סרטן מערכת העיכול באגודה למלחמה בסרטן, הדגישה כי "מקורם של רוב הגידולים הסרטניים במעי הגס הוא בפוליפ שפיר ההופך עם הזמן לממאיר. זו בדיוק הסיבה מדוע חשוב לבצע בדיקת דם סמוי בצואה אשר יכולה להעיד על נוכחות של גידול קדם-ממאיר. במידה שהתגלה ממצא חשוד, חיוני להמשיך לבירור אשר יכלול ברוב המקרים קולונוסקופיה, במהלכה ניתן לבצע צילומים, לקחת דגימות מרקמת המעי הגס ולכרות פוליפ, אם התגלה, וכך למנוע את התפתחות הסרטן".

לינץ': התסמונת הגנטית הקשורה לסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס

בעקבות המלצת המועצה הלאומית למניעה, אבחון וטיפול במחלות ממאירות והאגודה למלחמה בסרטן, הנחה משרד הבריאות לבצע בדיקה לנוכחות תסמונת לינץ' בכל מי שנותח בשל ממאירות המעי הגס או הרחם והוא מתחת לגיל 70.

אחד מכל 30 בני אדם עם ממאירות במעי או ברחם יימצא נשא של תסמונת לינץ'. במקרה שעולה חשד להימצאות התסמונת בבדיקה הפתולוגית, יש להשלים את הבירור הגנטי. אם מתגלה כי אדם הוא נשא של התסמונת, חשוב מאוד שבני המשפחה בדרגת קרבה ראשונה ייבדקו גם הם. בדיקה זו עשויה להציל את חייהם.

באגודה מדגישים כי בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשרות למנוע את התפתחותו או לטפל בו בשלב מוקדם וקוראים לנשים ולגברים מגיל 50 ומעלה לבצע בכל שנה בדיקה פשוטה, בחינם, בקופות החולים.

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס,  חדשות,  האגודה למלחמה בסרטן,  תחלואה ותמותה
תגובות