חדשות

מחקר ישראלי חושף את המנגנון שגורם לסרטן הלבלב להפוך לקטלני

Nature: מחקר חדש של חוקרי האוניברסיטה העברית מסביר לראשונה את הבסיס המולקולרי להפיכתם של תאי סרטן לבלב לגרורתיים ומציע שתי דרכים לטיפול

הדוקטורנטית אמינה ג'בארה ופרופ' רותם קרני, מומחה לביולוגיה מולקולרית של סרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. צילום: דוברות העברית

חוקרי האוניברסיטה העברית גילו את המנגנון המולקולרי המאפשר לסרטן הלבלב לשלוח גרורות ולהפוך לקטלני. הגילוי מציע לראשונה דרכי טיפול חדשות. ממצאי המחקר החדש פורסמו אתמול (ד') בכתב העת Nature.

סרטן הלבלב נחשב לקטלני ביותר מכל סוגי הסרטן, ואחוזים בודדים מהחולים שורדים יותר משנים בודדות עם המחלה. כיום, אין שום טיפול יעיל כנגד סרטן הלבלב שמתגלה בדרך כלל בשלב הגרורתי שלו. למרות שבעשור האחרון התגלו מספר שינויים גנטיים (מוטציות) שתורמים להתפתחות סרטן הלבלב, עד היום לא נמצאו שום שינויים גנטיים שהופכים את הגידול לפולשני וגרורתי – השלב הקטלני של הסרטן.

במחקר בהובלת הדוקטורנטית אמינה ג'בארה מצוות המחקר של פרופ' רותם קרני, מומחה לביולוגיה מולקולרית של סרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, השוו החוקרים כ-400 גידולי סרטן לבלב בשלב הלא גרורתי לתאי גידול מגרורות וגילו ששינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא, ולא שינויים גנטיים בדנ"א, הם אלה שגורמים לגידול להפוך לגרורתי.

החוקרים גילו שחלבון מרכזי ששולט בעיבוד רנ"א ונקרא RBFOX2 עובר פירוק ונעלם בגרורות. היעלמות RBFOX2 גורמת למאות גנים לייצר רנ"א וחלבונים בצורה שונה התורמת לפולשנות של התאים.

החוקרים הראו שהחזרת RBFOX2 לתאים גרורתיים מעכבת את יצירת הגרורות ואילו השתקתו מעוררת יצירת גרורות של סרטן הלבלב. היעלמותו של RBFOX2 משפיעה באופן מיוחד על קבוצת גנים ששולטים בהתארגנות שלד התא וחשובים לתנועתיות וליכולת הפולשנית של התאים.

החוקרים הראו שעל ידי שימוש בתרופה שמעכבת את פעילות קבוצת הגנים הללו ומשמשת כיום לטיפול בחולים מושתלי איברים, ניתן לעכב את יצירת הגרורות של סרטן לבלב. בנוסף, על ידי התערבות גנטית בתהליך עיבוד הרנ"א של גני המטרה של RBFOX2, הראו החוקרים שניתן לבטל את היכולת הגרורתית של תאי סרטן לבלב שנלקחו מחולים, כך שאינם יכולים ליצור גרורות כאשר הושתלו בעכברים.

פרופ' קרני מוסיף: "ממצאי המחקר מסבירים לראשונה את הבסיס המולקולרי (שאינו גנטי) להפיכתם של תאי סרטן לבלב לגרורתיים ומציעים שתי דרכים להמשך טיפול: תרופה ידועה שמעכבת חלבון במסלול חשוב לפולשנות עליו משפיע RBFOX2, או ריפוי מבוסס רנ"א שמתערב בתהליך עיבוד הרנ"א עליו משפיע RBFOX2 כדי לטפל בסרטן הלבלב הגרורתי".

למחקר שותפים צוותי מחקר ורופאים מהמרכז הרפואי שיבא, ואוניברסיטת בר אילן בארץ ואוניברסיטאות Cornell, Toronto University, Cold Spring Harbor Labs בארה"ב וקנדה.

נושאים קשורים:  סרטן הלבלב,  מחקר,  האוניברסיטה העברית,  פרופ' רותם קרני,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
24.03.2023, 11:07

כה לחי! סוף סוף אנשים אמיתיים שעוסקים ברפואה ולא בפוליטיקה של חלוקים לבנים והפגנות שווא