חדשות

אמצעי מניעה הורמונליים עלולים להגביר את הסיכון לסרטן השד

מחקר חדש ביקש לבדוק את הסיכון לסרטן השד הקשור לשימוש בסוגי אמצעי מניעה הורמונליים בנשים לפני גיל המעבר, בדגש על תכשירים המכילים פרוגסטרון בלבד. הנה התוצאות

גלולות למניעת הריון (צילום: אילוסטרציה)

שימוש באמצעי מניעה משולבים (המכילים אסטרוגן + פרוגסטרון או פרוגסטין) נקשר לעלייה קטנה בסיכון לסרטן השד. השימוש באמצעי מניעה של פרוגסטרון בלבד מגביר מעט את הסיכון, אך המידע על הסיכונים הנלווים מוגבל. מחקר חדש ביקש לבדוק את הסיכון לסרטן השד הקשור לשימוש בסוגים שונים של אמצעי מניעה הורמונליים בנשים לפני גיל המעבר, בדגש על תכשירים המכילים פרוגסטרון בלבד.

החוקרים מצאו שנטילת גלולות למניעת הריון משולבות העלו את הסיכון לסרטן השד ב-23% ושנטילת גלולות מבוססות פרוגסטין בלבד העלו את הסיכון לסרטן השד ב-29%.

החוקרים מציינים כי יש סיכון קטן לסרטן השד אצל כל מי שנוטלת כל אחד מאמצעי המניעה מבוססי ההורמונים וכי שימוש באמצעי מניעה פומיים לתקופה של חמש שנים נקשר לסיכון לסרטן השד בשכיחות של 8 לכל 100,000 משתמשות בגילים 16 עד 20 ושכיחות של 265 לכל 100,000 משתמשות בגילים 35-39.

פרוגסטין, או פרוגסטוגן, הוא גירסה סינתטית של פרוגסטרון, הורמון טבעי. במחקר מטא אנליזה מ-1996 נמצא שנטילת אמצעי מניעה הורמונליים מגבירה מעט את הסיכון לסרטן השד בתוך עשר שנים מהשימוש. השימוש באמצעי מניעה מבוססי פרוגסטין כולל גלולות, הזרקות, שתלים והתקן תוך רחמי באנגליה והוא עומד על כפי 1.5 בעשור האחרון.

המחקר, שכותרתו "אמצעי מניעה הורמונליים משולבים ואמצעי מניעה מבוססי פרוגסטוגן בלבד וסיכון לסרטן השד: מחקר מקרה-ביקורת בבריטניה ומטה-אנליזה", פורסם בכתב העת Plos Medicine בשבוע שעבר. החוקרים מציינים כי השימוש באמצעי מניעה הורמונליים של פרוגסטוגן עלה באופן משמעותי בעשור האחרון, ובשנת 2020 באנגליה מרשמים לגלולות פרוגסטוגן הושוו למספר המרשמים באמצעי מניעה משולבים.

לאור השימוש הגובר באמצעי מניעה המכילים פרוגסטוגן בלבד, הם ביקשו להבין כיצד השימוש בהם קשור לסיכון לסרטן השד.

המחקר כלל רישומי בריאות ממאגר מידע בריטי של כ-9,500 נשים מתחת לגיל 50 עם סרטן שד ו-18,171 נשים ללא סרטן השד כקבוצת ביקורת. ל-44% מהנשים עם סרטן השד ול-39% מהנשים ללא סרטן היה מרשם לאמצעי מניעה הורמונליים. כמחציתם היו לתכשירים המכילים פרוגסטין בלבד. בעזרת מטא-אנליזות הם שילבו את התוצאות של מאגר המידע הבריטי עם תוצאות שפורסמו בעבר מ-12 מחקרים תצפיתיים עבור תכשירים המכיל פרוגסטוגן בלבד.

החוקרים סיכמו כי מצאו ראיות חדשות לכך ששימוש באמצעי מניעה המכיל פרוגסטוגן בלבד קשור לעלייה קלה בסיכון לסרטן השד, בין אם הוא נלקח בבליעה או בדרך אחרת. הסיכון דומה לזה הקשור באמצעי מניעה הורמונליים משולבים. בהתחשב בכך שהסיכון הבסיסי לסרטן השד עולה עם העלייה בגיל, הסיכון הקשור לשימוש בכל אחד מסוגי אמצעי מניעה הניטלים בבליעה מוערך כקטן יותר בנשים המשתמשות בו בגיל צעיר יותר מאשר בגיל מבוגר. יש לאזן סיכונים כאלה מול היתרונות של שימוש באמצעי מניעה במהלך שנות הפוריות.

נושאים קשורים:  אמצעי מניעה הורמונליים,  סרטן השד,  מחקרים,  חדשות
תגובות