חדשות

עלייה במספר המאובחנים בסרטן העור בישראל

בכל יום מאובחנים כחמישה ישראלים עם מלנומה | ישראל נמצאת במקום ה-22 בטבלת 30 המדינות עם שיעורי המלנומה הגבוהים בעולם

אבחון סרטן העור. צילום: אילוסטרציה

עלייה במספר המאובחנים בסרטן העור בישראל: בכל יום מאובחנים כחמישה ישראלים עם מלנומה, כ-90% מהם בשלב מוקדם מאוד של המחלה. כך עולה מפרסומי האגודה למלחמה בסרטן עם פתיחת שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם.

כ-2,000 ישראלים אובחנו עם מלנומה ממאירה אשתקד, כ-60% גברים וכ-40% נשים, נתוני משרד הבריאות מעלים כי בשנת 2013 אובחנו 1,634 ישראלים עם מלנומה ובשנת 2019 אובחנו 1,818 חולים חדשים.

באגודה מציינים כי נרשמה עלייה של מאות אחוזים בביקוש לבדיקות חינם במאות המרפאות שנפתחו הבוקר בקופות החולים ומאפשרות להזמין תור בחינם לבדיקת שומות. זהו מבצע מודעות ייחודי לישראל, במסגרתו מוזמן הציבור הרחב להיבדק בחינם על ידי רופאי עור וכירורגים פלסטיים לצורך אבחון מוקדם של סרטן העור שיכול להציל חיים.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, השיעור הגבוה ביותר של מלנומה מדווח מאוסטרליה הנמצאת במקום הראשון בתחלואה ומניו זילנד הנמצאת במקום השני. בדירוג זה ישראל נמצאת במקום ה-22 בטבלת 30 המדינות עם שיעורי המלנומה הגבוהים בעולם.

משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מסר: "בכל יום מתגלים כחמישה ישראלים עם מלנומה, אך הודות למבצעים המשותפים שלנו עם קופות החולים והפעילות להעלאת המודעות לאורך השנה, למעלה מ-90% מהמאובחנים מתגלים בשלב מוקדם מאוד". הוא קרא לציבור להקפיד על חשיפה מבוקרת  לשמש.

ד"ר מרינה לנדאו, מומחית ברפואת עור, מהמרכז הרפואי שמיר, מכבי שירותי בריאות ויועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושא סרטן העור, הוסיפה: "שימוש נכון במסנני קרינה עשוי להפחית את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, ובמיוחד את הסכנות לפתח כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור. מומלץ להשתמש בתכשירים בעלי 30 SPF ומעלה, עם הגנה רחבת טווח, אך חשוב לזכור כי יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש גם אם נעשה שימוש בתכשיר הגנה".

נושאים קשורים:  אבחון מלנומה,  מלנומה,  אבחון סרטן עור,  חדשות,  האגודה למלחמה בסרטן,  ד"ר מרינה לנדאו
תגובות