חדשות

"בילינסון": טיפול קרינתי ממוקד כחלופה לניתוח בחולי סרטן הכליה

במרכז דוידוף אימצו לראשונה טיפול סטריאוטקטי של כ-20 דקות במקרים בהם המטופל אינו נתיח | 95% מהמקרים מטופלים בהצלחה וללא תופעות לוואי משמעותיות. צפו:

הטיפול הממוקד מגביר את תגובת התאים הסרטניים ומתגבר על העמידות היחסית של סרטן הכליה לטיפול קרינתי. צילום: עפרה מזור/ דוברות בילינסון

קרינה מהירה וממוקדת ישירות לאזור גידולי כליה, במקרים שבהם לא ניתן לנתח, הוא טיפול חדש שמציע המכון לרדיותרפיה במרכז דוידוף שבבית חולים בילינסון, פתח תקווה. הטיפול אינו דורש אשפוז, הוא נמשך כ-20 דקות ולאחריו המטופל חוזר לביתו. 95% מהמקרים מטופלים בהצלחה וללא תופעות לוואי משמעותיות לפי מחקר שהתפרסם ב-2022 בכתב העת Lancet Oncology.

ניתן לתת מנת קרינה גדולה וממוקדת בכמות טיפולים קטנה יותר מבעבר, בלי לפגוע ברקמות בריאות מסביב. צילום: דוברות בילינסון

סרטן הכליה מאובחן לרוב בעשור השישי או השביעי לחיים והוא מטופל בדרך כלל בניתוח להסרת הגידול. מדובר בהליך מורכב, בעיקר בשל גילם של החולים. "טיפול קרינתי ממוקד מספק טיפול מהיר ואפקטיבי שמאפשר למטופל להמשיך בשגרת חייו ללא הפרעה משמעותית", מסביר ד"ר אלישע פרדמן, רופא בכיר ביחידה לטיפול קרינתי במרכז דוידוף ומי שהביא ל"בילינסון" את הטיפול מארה"ב: "המחקרים מראים ש-95% מהמקרים מטופלים בהצלחה וללא פגיעה באיכות חייהם".

ד״ר אלישע פרדמן, מנהל מחקר בקרינה במכון דוידוף, בילינסון. צילום: דוברות ביה"ח

במחקר - "תוצאות של 5 שנים לאחר רדיותרפיה אבלטיבית סטריאוטקטית עבור קרצינומה ראשונית של תאי כליה: מטה-אנליזה של נתוני חולה בודדים" - נבדקו 190 מטופלים מרחבי העולם ונמצא שהטיפול הקרינתי יעיל ב-95% מהמטופלים ואינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות. הממצאים הראו כי עד חמש שנים לאחר הטיפול, רק שבעה (4%) מהחולים נזקקו לדיאליזה והשכיחות המצטברת של כשל מקומי לאחר חמש שנים היה 5% בלבד.

טיפול ממוקד בקרינה במרכז דוידוף. צילום: עופרה מזור, דוברות בילינסון:

ד"ר פרדמן מסביר כי עם ההתקדמות הטכנולוגית של מקצוע הרדיותרפיה והבנת התהליכים הביולוגיים המתרחשים לאחר הטיפול הקרינתי, הגיעו חוקרים למסקנה שניתן לתת מנת קרינה גדולה וממוקדת יותר בכמות טיפולים קטנה יותר מבעבר, ובלי לפגוע ברקמות בריאות מסביב. מתברר שטיפולים ממוקדים אלה מסוגלים להגביר את תגובת התאים הסרטניים ולהתגבר על העמידות היחסית של סרטן הכליה לטיפול קרינתי.

ד"ר דרור לימון, מנהל מכון הקרינה במרכז דוידוף, הוסיף: "עד היום למטופלים לא היו הרבה ברירות בכל הנוגע לטיפול בסרטן הכליה ולכן מדובר בשינוי עצום בטיפול במחלה. מגיע לדור של ההורים שלנו שנעשה כל מה שבידנו על מנת שלא נתפשר על איכות חיי הדור השלישי".

נושאים קשורים:  סרטן הכליה,  טיפולי קרינה,  מרכז דוידוף,  בילינסון,  ד"ר אלישע פרדמן,  ד"ר דרור לימון,  חדשות,  מחלות סרטן
תגובות