חדשות

ה-WHO: הממתיק המלאכותי אספרטיים אולי מסרטן

ה-FDA מצידו חולק על מסקנת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, לפיה מחקרים תומכים בסיווג אספרטיים כחומר מסרטן אפשרי | ה-FDA: "לא הועלה חשש בטיחותי לגבי אספרטיים ברמות השימוש הנוכחיות"

משקאות קלים, משקאות דיאט. אילוסטרציה

ארגון הבריאות העולמי הודיע בסוף השבוע (ה') כי הממתיק המלאכותי אספרטיים הנמצא באלפי מוצרים, ביניהם משקאות מוגזים דיאט ומסטיקים ללא סוכר, צריך להיות מסווג כ"אולי מסרטן לבני אדם". ה-FDA מצידו חולק על המסקנה של IARC, לפיה יש לסווג אספרטיים כחומר מסרטן אפשרי לבני אדם.

המשמעות היא שחלק מהמחקרים שנסקרו על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי מראים שייתכן שיש קשר אפשרי בין אספרטיים לסרטן הכבד, אך המסקנה אינה חד משמעית.

אספרטיים נחשב לאחד מתוספי המזון הנחקרים ביותר. גופים רגולטוריים רבים כמו מינהל המזון והתרופות האמריקאי חזרו והכריזו כי אספרטיים בטוח לצריכה אם נעשה בו שימוש במסגרת הנחיות מסוימות. ועדת מומחים נפרדת של ארגון הבריאות העולמי (JECFA) ערכה גם הערכת סיכונים לגבי אספרטיים והודיעה ביום ה' שההנחיות של ארגון הבריאות העולמי לא צריכות להשתנות.

בעוד שיש חשש שהסיווג של ארגון הבריאות העולמי "אולי מסרטן" תבלבל את הצרכנים, ב-FDA נאמר כי הם מקווים שמחקרים נוספים יערכו על מנת לגלות האם יש כלל קשר בין אספרטיים לסרטן. באתר האינטרנט של ה-FDA פורסם ביום ו' כי המינהל אינו מסכים עם מסקנת IARC לגבי היות אספרטיים מסרטן אפשרי לבני אדם וכי הוא מסתייג מהמחקרים שעליהם הסתמכה הוועדה כדי להגיע למסקנתה.

"ה-FDA חולק על המסקנה של IARC, לפיה מחקרים אלה תומכים בסיווג אספרטיים כחומר מסרטן אפשרי לבני אדם. מדעני ה-FDA סקרו את המידע המדעי שנכלל בסקירה של IARC בשנת 2021 וזיהו ליקויים משמעותיים במחקרים שעליהם הסתמכה IARC. אנו מציינים כי JECFA לא העלה חששות בטיחותיים עבור אספרטיים תחת רמות השימוש הנוכחיות ולא שינה את הצריכה היומית המקובלת", נכתב בהודעת הארגון.

נושאים קשורים:  ארגון הבריאות העולמי,  ה-FDA,  אספרטיים,  ממתיק מלאכותי,  חומרים מסרטנים,  חדשות
תגובות