חדשות

88% מהטיפולים האונקולוגיים בסל התרופות האחרון לשלב מחלה מוקדם

ניתוח נתונים של מכבי וכללית מצא: בסל התרופות 2023 ניתנה עדיפות מובהקת לטיפולים אונקולוגיים לחולי סרטן בשלב מוקדם של המחלה, על פני טיפולים המיועדים לחולים קשה וגרורתיים | ועדת הבריאות בכנסת תדון מחר בסוגיה

טיפול תרופתי בסרטן (אילוסטרציה)

דיון מיוחד יערך מחר (ג') בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא העדפה של ועדת סל התרופות 2023 לטיפולים עבור חולי סרטן בשלב מוקדם של המחלה על פני טיפולים לחולים בשלבים שבהם המחלה התפתחה ושלחה גרורות. זאת, בעקבות פרסום תוצאות ניתוח של החלטות ועדת סל התרופות שערכו בקופות החולים כללית ומכבי.

על פי הניתוח של "מכבי" ו"כללית", ניתנה השנה עדיפות מובהקת לטיפולים בעלי פוטנציאל ריפוי שמיועדים לחולי סרטן בשלב מוקדם של המחלה, על פני טיפולים המיועדים לחולים קשה וגרורתיים.

הבקשה לדיון מהיר בנושא במליאת הכנסת, תחת הכותרת "חולים סוג ב': העדפת ועדת סל התרופות לממן טיפול בחולי סרטן הנמצאים בראשית המחלה על פני חולים קשים", הוגשה על ידי מספר חברי הכנסת יונתן מישרקי, אריאל קלנר, אחמד טיבי, משה רוט ושלי טל מירון.

הבקשה הוגשה בעקבות כתבה של מיטל יסעור בית-אור בישראל היום, על פיה 88% מהטיפולים האונקולוגיים שנכנסו לסל התרופות האחרון מיועדים לשלב מחלה מוקדם, כלומר טיפול שניתן לפני או אחרי ניתוח להסרת הגידול לצד כימותרפיה, לעומת רק 20% מהטיפולים לסרטן מתקדם או גרורתי שאושרו על ידי הוועדה.

"המשמעות היא כי מדינת ישראל מפקירה ביודעין את החולים הקשים ומוותרת עליהם ומבחינה בין חולה לחולה בשל שיקולים כלכליים. זאת כאשר אותם טיפולים עבור החולים עם סרטן גרורתי יכולים לסייע בעצירת התקדמות המחלה ולתת להם עוד שנים רבות לצד בני משפחותיהם. כרגע סיכוי זה נמנע מהם ובכך נגזר דינם כחולים סוג ב'", נכתב בבקשה לדיון.

נושאים קשורים:  טיפולים אונקולוגיים,  ועדת סל התרופות,  חדשות,  ועדת הבריאות בכנסת,  טיפולים לסרטן
תגובות