חדשות

בשורת הרדיותרפיה: SCINTIXTM - רדיותרפיה מונחית-ביולוגית

בביה"ס לרפואה באוניברסיטת סטנפורד עושים שימוש במכונת הקרינה הראשונה בעולם המשלבת טכנולוגיית PET עם רדיותרפיה המאפשרת משוב בזמן אמת | עשויה לשמש עבור חולים עם סוגי סרטן קשים לטיפול

רדיותרפיה. צילום: שאטרסטוק

בית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד, ארה"ב, החל לנסות שימוש בטכנולוגיה חדשה להקרנות ממוקדות גידולים, המאפשרת משוב בזמן אמת. השיטה, הידועה בשם רדיותרפיה מונחית-ביולוגית או SCINTIXTM, עוקבת אחרי אותות ממולקולות מסוימות הנקשרות לתאי סרטן, על מנת לכוון את ההקרנה בזמן אמת.

זוהי הפעם הראשונה שהגישה החדשה משמשת בקליניקה ועל ההתנסות ניתן ללמוד מאתר בית הספר של האוניברסיטה.

"זוהי מכונת הקרינה הראשונה בעולם המשלבת טכנולוגיית PET עם רדיותרפיה", הסביר ד"ר מייקל גנסהיימר, פרופסור קליני לרדיותרפיה באוניברסיטת סטנפורד. "היא מכוונת את הקרינה ישירות לאזורים הפעילים ביותר של הסרטן, עוקבת אחרי תנועתו ומתאימה את מתן הקרינה מספר פעמים בשנייה".

למרות שנדרשות בדיקות נוספות, המטרה היא שהטכנולוגיה תאפשר בסופו של דבר טיפול קרינתי מהיר ומדויק יותר, תוך שיפור נוחות המטופל, מזעור תופעות לוואי והרג תאי סרטן ביעילות רבה יותר.

המכונה, X1, פותחה על ידי חברת RefleXion Medical מקליפורניה, בשיתוף קלינאים ופיזיקאים רפואיים מ"סטנפורד". בפברואר אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את הפלטפורמה לטיפול בגידולים מסוימים בריאות ובעצמות, בהתבסס על ניסוי קליני שחיקה מתן טיפול לחולים.

"בנוסף ליישום הקליני ומשוב שהובילו לאישור הטיפול הראשון על ידי ה-FDA, צוות הפיזיקה הרפואית עבד בקדחתנות כדי לאמת את מתן הטיפול המדויק הראשון ולהבטיח שהטכניקה החדשה פועלת כמצופה", אמר פרופ' בילי לו, רופא ופיזיקאי רפואי.

מדובר בדרך חדשה למתן רדיותרפיה, מסביר ד"ר לוקאס ויצטום, פרופסור קליני לרדיותרפיה באוניברסיטת סטנפורד, העומד בראש ניסוי קליני להערכת השפעת הטכנולוגיה על תוצאות קליניות ואיכות חיים של מטופלים וכן זיהוי תופעות לוואי אפשריות.

המשוב בזמן אמת הוא שמבדיל טכנולוגיה זו מהדרך שבה קרינה ניתנת כיום. כיום, תאים סרטנים ממופים בגוף באמצעות מולקולות קטנות הנקראות סמני PET, הניתנים למטופל באופן תוך ורידי. חלק אחד של הסמן מיועד להיקשר לתאי סרטן והחלק האחר פולט אות שניתן לגלות מחוץ לגוף. מכונת PET מאתרת היכן בגוף נמצאים האותות, וכך גם את תאי הסרטן. סריקות PET לאחר מכן משמשות לתכנון האזורים בגוף שיוקרנו.

"תכניות טיפול קרינתי סטנדרטיות מותאמות בדרך כלל לייצוגים תלת מימדיים סטטיים של הגידול והאנטומיה התקינה, הנלקחים ימים עד שבועות לפני הטיפול", ציין ד"ר ויצטום. "בניגוד לכך, מכונת הקרינה המונחית-PET היא מערכת סגורה, המאתרת אותות PET ברצף בזמן אמת במהלך הטיפול הקרינתי. יש בכך פוטנציאל לסייע לנו לכוון את הקרינה במדויק ולחסוך תאים בריאים".

אם ההבטחה שגלומה בשיטה זו תתממש, רדיותרפיה מונחית-ביולוגית עשויה להוות בשורה עבור מטופלים עם סוגי סרטן קשים לטיפול. ד"ר ויצטום מציין שיהיה חשוב להשוות טכנולוגיה זו לגישות טיפול קיימות באמצעות ניסויים מבוקרים אקראיים.

"היה לי מטופל עם סרטן ריאה מוקדם שנשימתו היתה בלתי סדירה מאוד, מה שהקשה מאוד על קרינה אפקטיבית של הגידול אפילו בטיפולים ארוכים", מספר ד"ר גנסהיימר. "בסופו של דבר, נאלצנו להחדיר סמנים מתכתיים לגידול כדי לאפשר מתן טיפול בטוח, אבל זו היתה גישה פולשנית שדרשה הרדמה. התקווה שלנו היא שטכנולוגיה זו תסייע לטפל במטופלים כאלה באופן פחות פולשני".

רדיותרפיה מונחית-ביולוגית עשויה גם לסייע למטופלים עם מחלה מתקדמת שכיום יש עבורם פחות אפשרויות טיפול. "אנו מתכננים להשתמש בטכנולוגיה זו כדי לחקור את תפקיד הקרינה במחלה גרורתית", אמר ד"ר ויצטום. "בסופו של דבר, ייתכן שנוכל לטפל במספר גידולים בגוף בו-זמנית".

נושאים קשורים:  אוניברסיטת סטנפורד,  רדיותרפיה,  SCINTIXTM,  חדשות,  טיפול בסרטון,  הקרנות
תגובות