חדשות

גישה חדשה לטיפולי סרטן: מטא-סינרגיה תרופתית

מודל חישובי שפותח בטכניון משלב ביולוגיה, כימיה ובינה מלאכותית ומנבא את הסינרגיה הכימית-ביולוגית של משלבי תרופות לסרטן ואת יעילותם הטיפולית | המודל סיפק 1,985 "מתכונים" לתרופות ל-70 סוגי סרטן

ד"ר יוסי שמאי והדוקטורנטית דנה מירון אזאגורי בכנס Controlled Release בלאס וגאס, שם הוצג המחקר. צילום: הטכניון

חוקרים בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון מציגים גישה חדשה לטיפולים בסרטן: שילוב תרופות ברמה הננומטרית תוך מטא-סינרגיה, סינרגיה ביולוגית וכימית. הממצאים במחקר, שהובילו הדוקטורנטית דנה מירון אזאגורי, ד"ר יוסי שמאי ובן פרידמן גליק, סטודנט לתואר שני, התפרסמו בגיליון אוגוסט של כתב העת Journal Of Controlled Release.

אחת  הגישות המקובלת כיום בטיפול בסרטן היא מִשְׁלָב תרופות - סינרגיה של תרופות שונות. השימוש המבוקר בכמה תרופות בעת ובעונה אחת יוצר אפקט העולה על סך חלקיו, כלומר על התועלת המצטברת של התרופות השונות, ועשוי גם למנוע מהגידול לפתח עמידות לטיפול.

חוקרי הטכניון לקחו את הקונספט הסינרגטי צעד קדימה והם מציגים במאמרם גישה חדשה: מטא-סינרגיה תרופתית. לדברי ד"ר שמאי, "במונח מטא-סינרגיה אנחנו מתכוונים לכך שהמולקולות שפיתחנו מפגינות סינרגיה ביולוגית וכימית בעת ובעונה אחת. במילים אחרות, הן לא רק משיגות בשילוב ביניהן את האפקט הריפוי הרצוי (הביולוגי), אלא גם יודעות להתחבר יחד בתהליך של הרכבה עצמית (self-assembly) מתוך סינרגיה כימית. בנוסף, השילוב האמור מפחית את תופעות הלוואי של התרופה".

המודל החישובי שפיתחו מנבא את הסינרגיה הכימית-ביולוגית של שילובי תרופות שונים ואת יעילותם הטיפולית וזאת על סמך למידה חישובית וכריית מידע מהספרות המקצועית. המודל, המנבא כאמור לא רק את היעילות הרפואית אלא גם את המטא-סינרגיה בין חלקיקי התרופות השונות, סיפק 1,985 "מתכונים" לתרופות סינרגטיות ננומטריות ל-70 סוגי סרטן.

מתוך כלל ההצעות גילו החוקרים כי צמד תרופות האנטי-סרטניות בורטזומיב-קבוזנטיניב (הראשונה מאושרת לסרטני דם, השנייה מאושרת לסרטני כבד, כליות ובלוטת התריס) מפגין יציבות כימית, רמות גבוהות של יעילות, פיזור יעיל בגוף ורמת רעילות נמוכה.

בעקבות מסקנה זו הם בחנו את יעילותו של שילוב זה בסרטן הראש והצוואר במודל חיה והדגימו כי הניבוי שלהם עובד. השילוב האמור אכן יעיל, מתפזר היטב בגוף ורמת הרעילות שלו נמוכה, מה שבא לידי ביטוי במיעוט תופעות לוואי. באופן מפתיע, כשמזריקים כל תרופה בנפרד, יש יותר תופעות לוואי מהזרקה של השילוב בהרכבה עצמית לחלקיקים.

"יצירת מטא-סינרגיה ברמה הננומטרית היא אתגר מורכב מאוד", מסביר ד"ר שמאי, "כי היא מצריכה החדרה של שתי תרופות (לפחות) לאותו נשא המוביל אותן ליעד הרצוי בגוף. המחקר שלנו מראה, גם בהדגמה החישובית (כימו-אינפורמטיקה ובינה מלאכותית) וגם בניסוי במודל חיה, כי השילוב שיצרנו אכן מוביל את התרופות לגידול ומשחרר אותן שם וכי טיפול זה יעיל מאוד בטיפול במחלה. מעבר לשילוב הספציפי שהדגמנו במאמר, אנחנו מאמינים כי הקונספט של מטא-סינרגיה צפוי להוביל לפריצות דרך נוספות במאבק במחלות הסרטן".

המחקר נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע (ISF).

נושאים קשורים:  תרופות לסרטן,  הטכניון,  מטא-סינרגיה תרופתית,  מודל חישובי,  חדשות,  מחקרים,  ד"ר יוסי שמאי
תגובות