חדשות

האם הפרדיגמה הטיפולית בסרטן צוואר הרחם עומדת להשתנות?

ממצאי מחקר חדש מראים כי שימוש בתרופות כימותרפיות קיימות וזולות, לפני טיפול רדיותרפיה רגיל, מפחית את הסיכוי למות מסרטן צוואר הרחם או להישנות המחלה ב-35%

כימותרפיה לווריד (צילום: אילוסטרציה)

ממצאי ניסוי שנחשפו בכנס הרפואי של  ESMO (האיגוד האירופאי לאונקולוגיה קלינית - European Society for Medical Oncology) מראים כי שימוש בתרופות כימותרפיות קיימות וזולות, לפני טיפול רדיותרפיה רגיל, מפחית את הסיכוי למות מסרטן צוואר הרחם או להישנות המחלה ב-35%.

מממצאי המחקר, שמומן על ידי ארגון מחקר הסרטן הבריטי (Cancer Research UK) ועליו דווח ב-BBC, הוכתרו כפריצת הדרך הגדולה ביותר בטיפול בסרטן הרחם מזה 20 שנה.

חולות בסרטן צוואר הרחם, מרביתן נשים בשנות ה-30 המוקדמות לחייהן, מטופלות בהקרנות. למרות שיפורים בטיפולי רדיותרפיה, הסרטן חוזר בעד שליש מהמקרים.

במחקר השתתפו 250 נשים עם סרטן צוואר הרחם שקיבלו את הטיפול בגישה החדשה: שישה שבועות של כימותרפיה עם קרבופלטין ופקליטקסל, ולאחר מכן הטיפול ה"רגיל" של רדיותרפיה עם ציספלטין שבועי וברכיתרפיה. 250 נשים בקבוצת הביקורת קיבלו רק את הטיפול המסורתי.

חמש שנים לאחר מכן, 80% מהנשים שקיבלו את הטיפול החדש היו בחיים ו-73% מהן לא חוו התפשטות או הישנות של הסרטן. לעומת זאת, בקבוצת הטיפול הרגיל, 72% היו בחיים ו-64% מהן לא חוו התפשטות או הישנות.

ד"ר מרי מק'קורמק, החוקרת המובילה במחקר, אמרה: "המחקר שלנו מראה שטיפול קצר נוסף של כימותרפיה לפני הטיפול הסטנדרטי יכול להפחית את הסיכון להישנות המחלה או מוות ב-35%. זו ההתקדמות הגדולה ביותר בתוצאות הטיפול במחלה זו ביותר מ-20 שנה".

כיוון ששתי תרופות הכימותרפיה זולות, נגישות וכבר מאושרות לשימוש, הן יכולות להפוך לטיפול סטנדרטי במהירות יחסית. עם זאת, מומחים מזהירים שלא כל אישה עם סרטן צוואר הרחם עשויה לקבל אותן תוצאות מיטיבות מהטיפול. רבות מהנשים במחקר היו עם גידולים מקומיים שטרם התפשטו בגוף ולא ברור עד כמה יעיל יהיה הטיפול אצל נשים עם מחלה מתקדמת יותר.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חדשות,  סרטן צוואר הרחם,  כימותרפיה,  גינקואונקולוגיה,  רדיותרפיה
תגובות