חדשות

ניתן לגלות סרטן שד בהריון ולאחר לידה דרך ביופסיית חלב אם

חולת סרטן שד שאובחנה במהלך הריון הציעה שחלב האם שלה ייבדק מחשש שהמחלה הועברה לבתה בהנקה | המחקר בעקבות בקשתה מעורר תקווה לגילוי מוקדם של סרטן שד בנשים שזה עתה ילדו

חלב אם, הנקה (צילום: אילוסטרציה)

חלב אם של נשים החולות בסרטן השד מכיל דנ"א של הגידול במחזור הדם (ctDNA) שאותו ניתן לזהות על ידי ביופסיה נוזלית של החלב טרם האבחון שלהן כחולות. כך עולה ממחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Cancer Discovery.

תוצאות המחקר, בדבר גילוי מוקדם של סרטן שד בהריון ולאחר לידה דרך ביופסיית חלב אם, מעוררות תקווה לגילוי מוקדם של סרטן השד אצל אמהות שזה עתה ילדו.

צוות המחקר מהיחידה הרב תחומית לטיפול בסרטן שד הקשור להריון, הפועלת במסגרת יחידת השד בבית החולים האוניברסיטאי ואל ד'חברון (Vall d'Hebron University Hospital) בברצלונה, ספרד, מסיק שחלב אם מייצג מקור ביולוגי חדש ומבטיח לביופסיה נוזלית לא פולשנית לסריקה של נשים בסיכון גבוה לסוגים אגרסיביים של סרטן השד בתקופה שלאחר הלידה.

אבחנה של סרטן השד במהלך הריון או לאחר הלידה נחשבת למאתגרת הן בשל מוגבלותם של כלי הדמיה אבחנתיים סטנדרטיים לאיתור גידולים בתוך השינויים המורפולוגיים שעוברות בלוטות החלב והן בשל קושי בהערכה של התסמינים על ידי מטופלות ואנשי מקצוע בתחום הבריאות במהלך תקופה זו. גם לעובדה שבדיקות סקר לאבחון מוקדם מתחילות בדרך כלל לאחר גיל 45 ישנה השפעה.

החוקרים במחקר זה ניתחו דגימות חלב אם וגידולים מ-15 נשים שאובחנו עם סרטן השד במהלך ההריון (PrBC) או בתוך 5-10 שנים לאחר הלידה (PPBC). באמצעות פרופיל גנומי מתקדם הם הראו שניתן לגלות וריאנטים גנטיים גידוליים ב-87% מהדגימות של דנ"א חופשי שהופק מחלב האם שלא אותרו ב-92% מדגימות הפלזמה הקונבנציונליות של אותן חולות. בשני המקרים, במהלך ההריון או לאחריו, ניתן היה לזהות את הדנ"א הגידולי בחלב אם שנאסף 18 ו-6 חודשים לפני אבחנת הסרטן של החולה על ידי דימות וביופסיה. הדבר מצביע על הפוטנציאל לנתח ctDNA בחלב אם כדי לסייע בגילוי מוקדם של הישנות סרטן השד או גידולים חדשים בנשים לאחר לידה ומניקות.

פרופ' כריסטינה סאורה, העומדת בראש המחקר, אמרה לאתר Medscape, כי מטופלת החולה בסרטן שד, שאובחנה במהלך הריונה השלישי, הציעה שחלב האם שלה ייבדק כיוון שחששה כי העבירה את הגידול לבתה אותה הניקה במשך פרק זמן ארוך עד מעט לפני האבחון שלה. למרות שהחוקרים ידעו שגידולים אינם עוברים באמצעות חלב אם, הם החליטו לבדוק את דגימת חלב האם שהביאה המטופלת ושאוחסנה במקפיא הביתי שלה במשך שנה.

לדברי פרופ' סאורה, הם מצאו בדגימה דנ"א עם אותה המוטציה שהיתה נוכחת בגידול של האם. עוד מציינים החוקרים כי נמצאו מוטציות גידוליות בדגימות חלב של 13 מתוך 15 החולות עם סרטן שד שנבדקו, בעוד שדנ"א גידולי נוזלי אותר רק באחת מכל דגימות הדם שנאספו. הדגימות של שתי המטופלות שעבורן לא אותרה מוטציה התבררו כקולוסטרום שנאסף במשך השעות הראשונות של ההנקה.

נושאים קשורים:  חלב אם,  סרטן השד,  גילוי מוקדם של סרטן,  מחקרים,  חדשות
תגובות