חדשות

לראשונה ב"הלל יפה": כימותרפיה מחוממת לטיפול בסרטן שחלות

במרכז הרפואי בחדרה נערך ניתוח להוצאת גידול סרטני בשילוב טיפול חדשני בהחדרת כימותרפיה מחוממת לחלל הבטן במטופלת שאובחנה עם סרטן שחלה גרורתי

הצוות הבכיר של היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית בניתוח. שימוש בחומר ציטוטוקסי. צילום: דוברות "הלל יפה"

אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה ביצע לראשונה ניתוח להסרת גידול גרורתי והזלפת כימותרפיה מחוממת Hyperthermic Intra Peritoneal Chemotherapy (HIPEC).

הניתוח בוצע על ידי פרופ' אילן ברוכים, מנהל מחלקת נשים וגינקולוגיה אונקולוגית; ד"ר אריאל פולנסקי, רופא בכיר במחלקה וד"ר דוד ארנוביץ, מנהל יחידת ניתוחי כבד וכיס מרה, שעברו הכשרה בארץ ובחו"ל לשימוש בטכניקה חדשנית זו.

מדובר בניתוח מורכב שכולל מספר שלבים: תחילה מבצעים ניתוח אנדוסקופי (לפרוסקופיה) שבמהלכו מבוצעת סקירה מדוקדקת של כל איברי הבטן והאגן והערכה של פיזור המחלה. במידה שניתן להתקדם ולבצע כריתה מלאה של הגידול והגרורות, עוברים לניתוח פתוח.

בניתוח הפתוח מבצעים כריתה של הרחם והשחלות והסרה מלאה של הגרורות. לאחר שמוודאים שלא נשארו גידולים בכל חלל הבטן והאגן, ממשיכים לחלק הבא של הניתוח בו מתבצעת שטיפה של הבטן בכימותרפיה מחוממת בריכוז גבוה, בטמפרטורה גבוהה, המגיעה ל-42 מעלות. באמצעות מכשור ייחודי מזליפים את הכימותרפיה המחוממת לתוך חלל הבטן למשך כשעה וחצי, כך שהטיפול הכימותרפי מגיע ישירות לתאים הגידוליים ויכול לגרום להשמדתם בצורה היעילה ביותר.

למי מיועד הטיפול?

חולות סרטן שחלה וחצוצרות מתקדם עם פיזור גרורתי שאינו נתיח מקבלות טיפול כימותרפי מקדים ולאחר כשלושה-ארבעה מחזורי טיפול, במידה שנצפית נסיגה של המחלה, מבוצע ניתוח להסרה מלאה של הגידול. לאחר הניתוח המטופלות משלימות טיפול כימותרפי וביולוגי. לאחרונה דווח על יעילות בהזלפת כימותרפיה מחוממת. בעבודה שבוצעה בהולנד דווח על שיפור משמעותי בתגובה ובזמן ההישרדות של מטופלות עם סרטן שחלה/ חצוצרה שקיבלו את הטיפול. יש לציין שהטיפול בכימותרפיה מחוממת נמצא יעיל גם במצבים מסוימים של חולים עם ממאירויות של מערכת העיכול ומבוצע כיום במספר מרכזים רפואיים בארץ.

"במקרה זה, המטופלת אובחנה עם סרטן שחלות מפושט, קיבלה טיפול כימי מקדים ביחידה לגינקולוגיה אונקולוגית ב'הלל יפה', ולאחר שנצפתה נסיגה של המחלה, הוחלט להכניסה לניתוח לצורך הסרה מלאה של הגידול ומתן כימותרפיה מחוממת", מסביר מציין פרופ' ברוכים, מנהל מחלקת נשים וגינקולוגיה אונקולוגית.

לדבריו, "הניתוח עבר בהצלחה תוך שיתוף פעולה יעיל בין הצוותים המקצועיים של בית החולים. המטופלת אושפזה במחלקת נשים להמשך התאוששות ומעקב ושוחררה לביתה במצב כללי טוב״.

המטופלת מתוכננת להמשיך טיפול כימותרפי במחלקה, ובהמשך בהתאם למאפייני הגידול והסמנים הגנטיים, יותאם לה טיפול ביולוגי.

לסיכום, מציין פרופ' ברוכים: ״הטיפול בסרטן שחלות וחצוצרות הינו מורכב במיוחד ושיעורי ההישרדות לטווח ארוך נמוכים יחסית, אולם לשמחתנו בשנים האחרונות נצפה שיפור משמעותי בשיעורי התגובה וההישרדות של חולות אלו בעקבות הכנסת טיפולים חדשניים מותאמים אישית, טיפולים ביולוגיים וכן טכנולוגיות מתקדמות לאבחנה וטיפול.

"יש לציין כי למרות הדיווחים על יעילות בטיפול בכימותרפיה מחוממת בסרטן שחלה/ חצוצרה, קיים דיון נרחב בנושא בקהילה הרפואית ומתקיימות כיום בעולם מספר עבודות גדולותֿ שמטרתן להמשיך ולבחון את היעילות ותופעות הלוואי של טיפול זה.

"חשוב להבין", אומר פרופ' ברוכים, "ששיעורי התגובה לטיפול האונקולוגי וההישרדות משתנה מאדם לאדם ותלויה במספר רב של גורמים, ביניהם מצב רפואי, סוג המחלה הממארת, היקף המחלה ובאפשרות לבצע כריתה מלאה של כל הגרורות והזלפה של הכימותרפיה במהלך הניתוח. נמשיך לעקוב אחרי הדיווחים העדכניים בספרות העולמית כדי להציע למטופלות שלנו את הטיפולים החדישים, היעילים והבטוחים ביותר".

נושאים קשורים:  כימותרפיה מחוממת,  ניתוק הייפק,  סרטן השחלות,  פרופ' אילן ברוכים,  בית החולים הלל יפה,  ד"ר אריאל פולנסקי,  ד"ר דוד ארנוביץ,  חדשות
תגובות
04.12.2023, 23:25

שלום, מדוע מפורסמת הפרוצדורה הזו כחדשנית בארצנו? בוצעו כבר HIPEC'S בעבר ולפני שנים בשיבא...??

אנונימי/ת
06.12.2023, 22:23

בבילינסון נעשה כדבר שבשגרה מספר שנים

אנונימי/ת
05.12.2023, 06:29

הפרוצדורה אינה מתפרסמת כחדשנית בארצנו אלא כחדשנית בהלל יפה.
לכן בכותרת נכתב "לראשונה בהלל יפה" ולא "לראשונה בישראל".