חדשות

תכנית הכשרה לצוותים רפואיים: רפואה משלימה בטיפול אונקולוגי

תכנית הכשרה חדשה שנפתחה לאחרונה עבור עובדים ממקצועות הבריאות מבקשת להפוך את הגישה האינטגרטיבית לסטנדרט בטיפול בחולי סרטן

טיפולי רפואה משלימה בקופת החולים מאוחדת. צילום: גונן שמר

תכנית הכשרה חדשה שנפתחה לאחרונה מבקשת להפוך את הגישה האינטגרטיבית לסטנדרט בטיפול בחולי סרטן. התכנית, שתימשך שנתיים, כוללת 280 שעות הכשרה עיונית ומעשית, ובמחזור הראשון שלה לומדים 70 משתתפים מ-16 מרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ, בהם רופאות ורופאים אונקולוגים, אנשי צוות במקצועות הרפואה והסיעוד ומטפלים ברפואה משלימה המועסקים או מועמדים להשתלב במחלקות אונקולוגיות. על התכנית מדווח הבוקר (ה') עידו אפרתי בהארץ.

את התכנית מובילה החברה לרפואה משלימה בהסתדרות הרפואית (הר"י), בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן, האיגודים לאונקולוגיה, המטולוגיה, רפואה פליאטיבית, רפואה פנימית, רפואת משפחה, אונקו-המטולוגיה ילדים, גינקו-אונקולוגיה והעמותה לסיעוד אונקולוגי בישראל.

במאמר שכותרתו רפואה משלימה נסמכת מחקר בטיפול האונקולוגי שפורסם לאחרונה בדוקטורס אונלי, סקרו פרופ' ערן בן אריה מהטכניון, ראש התכנית החדשה ומנהל מערך אונקולוגיה אינטגרטיבית במרכזים הרפואיים לין, כרמל וזבולון, ופרופ' ח"ק אלעד שיף, מנהל מערך רפואה אינטגרטיבית במרכז רפואי בני ציון ויו"ר החברה לרפואה משלימה בהר"י, את היתרונות של שילוב רפואה משלימה באונקולוגיה, את תכנית ההכשרה ואת עמדת משרד הבריאות מול הנעשה בשטח כולל המחקרים המבוצעים ומקומה המוביל של ישראל בתחום.

פרופ' בן אריה ופרופ' שיף ציינו כי מחקרים שנערכים בישראל ופורסמו בשנתיים האחרונות בכתב העת Cancer ובכתבי עת אונקולוגיים נוספים, מציבים את ישראל בקדמת המחקר העולמי באונקולוגיה אינטגרטיבית (Integrative Oncology), תחום הידע המתכלל מודלים קליניים, מחקר וחינוך רפואי ברפואה משולבת בטיפול האונקולוגי ובטיפול התומך בחולים בסרטן.

במאמר הם מתייחסים לבקשה להכללת מערך הייעוץ והטיפול באונקולוגיה אינטגרטיבית בסל שירותי הבריאות שהוגשה בתחילת 2023 למשרד הבריאות מטעם החברה הישראלית לרפואה משלימה בהר"י. "ההגשה לוותה במכתבי תמיכה של האיגוד האונקולוגי, ההמטולוגי, אונקולוגיית ילדים, רפואה פליאטיבית ורפואת המשפחה, כמו גם האגודה למלחמה בסרטן ועמותות מטופלים.

בהצעה הוגדר סף של ארבעה מפגשי ייעוץ ו-15 מפגשי טיפול באונקולוגיה אינטגרטיבית בשנה למטופלים בכימותרפיה וטיפול אונקולוגי פעיל במחלה מקומית ומפושטת, במתווים של כירורגיה אונקולוגית וכן בטיפול פליאטיבי מתקדם ובסוף החיים.

עוד נכתב כי "תכנית ההכשרה הייעודית בהיקף של 110 שעות עיוניות ו-170 שעות מעשיות קיבלה את תמיכת האיגודים הרלוונטיים ותחל על בסיס סילבוס וניסיון קליני עשיר של 11 מרכזים המציעים שירותי אונקולוגיה אינטגרטיבית במכונים אונקולוגיים בישראל (בצפון: לין-כרמל-זבולון, בני ציון, רמב"ם והעמק; במרכז: רבין-דוידוף, שיבא-מרכז טל, איכילוב, שניידר ומאיר; בירושלים: שערי צדק והדסה עין כרם)".

הכותבים מציינים כי "נכון לזמן הגשת המאמר לדפוס (סוף נובמבר 2023), פורום טכנולוגיות של משרד הבריאות פסל על הסף את ההגשה משום שלדעתם, רפואה אינטגרטיבית שונה מהותית מרפואה קונבנציונלית". "לדידם, ישנו ספק האם בכלל מתן ייעוץ אינטגרטיבי נעשה במסגרת תפקידם וסמכויותיהם של רופאים ובעלי מקצוע בריאותי מוכרים אחרים. כמו כן, העדר רגולציה של מקצועות הטיפול המשלימים אינו מאפשר מעבר סף לדיון במסגרת ועדת הסל".

הכותבים מציינים כי "הפער בין הגשה לסל שירותי הבריאות הנתמכת על ידי הגורמים הרפואיים הבכירים בישראל לעמדת משרד הבריאות מהווה קו פרשת מים בהקשר הרחב יותר של הלגיטימציה הציבורית בתחום המקצועי, הצעיר והמתפתח של אונקולוגיה אינטגרטיבית. זאת, גם בהתייחס לנושא המתפתח של רפואה אינטגרטיבית במערכת הרפואית הציבורית המתבטאת במיילדות אינטגרטיבית המיושמת בחדרי לידה (ללא עלות ליולדת) בעשרה בתי חולים במדינת ישראל ומודלים של אינטגרציה בפסיכיאטריה (מרכז רפואי העמק),  מתארי טיפול בקהילה המופעלים על ידי קופות החולים (בתשלום) ובמודל אינטגרטיבי אשפוזי ייחודי בבית החולים בני ציון המציע רפואה אינטגרטיבית למאושפזים במחלקות פנימיות וכירורגיות שונות".

תכנית ההכשרה החדשה היא ביוזמתה ובתמיכתה של קרן אדוות – הקרן הפילנתרופית של משפחות מייסדי קבוצת ריאליטי, התומכת בהנגשה של רפואה משלימה באמצעות הטמעתה במערכת הבריאות הציבורית. שותף נוסף הוא ארגון The Society for Integrative Oncology, האיגוד המוביל בעולם בתחום האונקולוגיה האינטגרטיבית.

נושאים קשורים:  רפואה אינטגרטיבית,  חדשות,  ד"ר אלעד שיף,  פרופ' ערן בן-אריה,  רפואה משלימה,  אונקולוגיה,  הכשרה רפואית
תגובות