חדשות

"מעייני הישועה": ניתוח לשימור פוריות בצעירה עם סרטן צוואר הרחם

בישראל מבוצעים כחמישה ניתוחים מסוג זה בשנה | פרופ' עוזי בלר, מראשוני הגינקואונקולוגים בישראל, מסביר באילו תנאים מבצעים את הניתוח להסרת הגידול ולמניעת חזרתו תוך שימור הרחם והפוריות

פרופ' עוזי בלר, גינקואונקולוג בכיר. "כל מקרה כזה דורש התייחסות בכובד ראש". צילום: דוברות מעייני הישועה

בפעם השנייה בתוך כשנה וחצי בוצע השבוע ניתוח לשימור הפוריות ביחידה הגינקו-אונקולוגית בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק.

גידול ממאיר בצוואר הרחם יוצר אתגר כפול לנשים צעירות המעוניינות בהריון. מעבר לעצם הימצאות גידול מסכן חיים, הסרתו פוגעת בדרך כלל ביכולתה של האישה להרות בעתיד. המקרה שבו טיפלו השבוע מומחי היחידה הגינקו-אונקולוגית ב"מעייני הישועה" הציף בדיוק את הסוגיה הזו כאשר הגיעה לטיפול אישה צעירה שטרם הרתה בשל ממאירות צוואר רחם.

הצעירה לא רצתה לוותר על האפשרות להריון עתידי, והטיפול שהוצע לה היה כריתה רדיקלית של צוואר רחם (טרכלקטומי), ניתוח המאפשר להסיר את הגידול ולמנוע את חזרתו תוך שימור הרחם והפוריות.

על מנת להציע אפשרות של ניתוח כזה החולה חייבת לעבור בדיקה קפדנית של כל התנאים הרפואיים. בסופו של דבר המהלך צריך לכלול שלוש הצלחות: טיפול נאות במחלת הסרטן; שמירה על תפקודו של הרחם (שלא יינזק מהניתוח עצמו); כניסה להריון והבאת ולד בריא לעולם.

"כל מקרה כזה דורש התייחסות בכובד ראש, ולנגד עינינו עומדת תמיד קדושת החיים והיכולת העתידית לפריון", אומר הגניקו-אונקולוג פרופ' עוזי בלר, מראשוני הגינקואונקולוגים בארץ, שניהל בעבר את אגף נשים ויולדות בבית החולים שערי צדק בירושלים.

עד כה ביצע פרופ' בלר כ-30 ניתוחים מסג זה, שבחלקם הגדול הובילו ללידות מוצלחות בהמשך. את הניתוח הראשון מסוג זה בארץ ביצע בלר לפני יותר מ-20 שנה לאחר שלמד לבצע אותו אצל ד"ר אונגר בבודפשט, הונגריה. בין השאר נזכר פרופ' בלר במקרה של הריון באישה 11 שנים לאחר הניתוח הרדיקלי.

לדבריו, קיימים שלושה תנאים עיקריים לביצוע הניתוח ולהצלחתו: הראשון הוא כמובן רצונה של האישה לשימור הפוריות. כמו כן, על האישה להיות צעירה והסרטן צריך להיות לא מפושט ולא גדול. המטופלת שהגיעה אל היחידה הגינקו-אונקולוגית בבית החולים התאימה לתנאים הללו. הניתוח בוצע בשיטה פתוחה על ידי פרופ' בלר וד"ר גבי הרן.

בנוסף למהלך הניתוח שתואר, מסביר פרופ' בלר, לאחר כריתת הגידול מתבצעת תפירה של פתח הרחם למניעת לידה מוקדמת. כמו כן, בסופו של הריון מוצלח, חובה לבצע ניתוח קיסרי. פרופ' בלר מעריך כי "בהערכה גסה, מבוצעים בארץ כחמישה ניתוחים מסוג זה בשנה. אנחנו מאמינים כי ההכרה בחשיבות נושא כה מרכזי בחייה של משפחה, מחייבת אותנו לרמה גבוהה של רגישות ומקצועיות", מסכם פרופ' בלר.

נושאים קשורים:  המרכז הרפואי "מעייני הישועה",  סרטן צוואר הרחם,  שימור פוריות,  פרופ' עוזי בלר,  ד"ר גבי הרן,  חדשות
תגובות