חדשות

תגלית באונ' בן גוריון: ניתן לפגוע בגידולי מוח על ידי הרעבת גלוקוז

גישת טיפול חדשה, שפותחה לאחר עשר שנות מחקר, מאלצת תאי גידול סרטניים מורעבים בגלוקוז לשרוף את עצמם | פרופ' ברק רוטבלט, מוביל המחקר: "נפתח צוהר לחיפוש אחרי מולקולה לטיפול בסרטן המוח"

גליובלסטומה. הסוג הנפוץ ביותר של סרטן המוח, אחד מהסרטנים האלימים והקטלניים. צילום: שאטרסטוק

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון גילו כי ניתן לפגוע בתאים סרטניים על ידי הרעבת גלוקוז. הגישה החדשה שהם מציגים לטיפול בסרטן המוח מאלצת תאי גידול סרטניים מורעבים בגלוקוז לשרוף את עצמם. השיטה פותחה במעבדתו של פרופ' ברק רוטבלט ומבוססת על עשר שנות מחקר. הממצאים התפרסמו בכתב העת nature communications בשבוע שעבר.

החוקרים חיפשו את המנגנון שמאפשר לתאים לשרוד במצב של הרעבה לסוכר. הם העריכו כי הבנת המנגנון הזה תוכל להתוות דרך לפגוע בתאים סרטנים מורעבים בעזרת תרופות ולשמור על תאי הרקמה הבריאה שאינם חסרים בסוכר.

פרופ' ברק רוטבלט. צילום: דני מכליס/ אוניברסיטת בן גוריון

העובדה שתאים סרטניים אוהבים סוכר מסייעת באבחון גרורות סרטניות באמצעות סריקת PET. בשיטה זו מוזרק סוכר רדיואקטיבי לחולה והוא נשאב על ידי התאים הסרטניים מהדם ומצטבר בגידול. בנוסף, כשמודדים כמה סוכר יש בגידול לעומת רקמה בריאה, ניתן למצוא פחות סוכר בגידול. בהתבסס על הידע הזה החוקרים ביקשו לבדוק כיצד תאים סרטניים מתגברים על המחסור בסוכר ומצליחים לשרוד ולשגשג.

קבוצת מחקר שהוביל פרופ' רוטבלט מהמחלקה למדעי החיים והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, בשיתוף ד"ר גבריאל לפרייביר מאוניברסיטת דיסילדרוף בגרמניה, מצאה שתאים סרטניים מגבירים ביתר שאת מנגנון השמור באבולוציה, מיונקים ועד פטריות, שמטרתו לאפשר התגברות על הרעבה לסוכר.

כשיש בגוף הרבה אנרגיה, הגוף מייצר שומן וכשהגוף רעב, השומן נשרף. קבוצת המחקר גילתה שהחלבון 4EBP מאפשר לווסת את הקצב שבו התא מייצר שומן בהתאם למצב האנרגטי שלו. בעזרת מניפולציה גנטית יצרו החוקרים תאים שיש להם מעט 4EBP וגילו שהם לא שורדים הרעבה לסוכר. כלומר, תאים סרטניים ללא 4EBP נמקים בעת הרעבה לסוכר ופעולה זו אף פוגמת ביכולת שלהם לייצר גידולים כשמשתילים אותם בעכברים.

מימין: תאים שהושתק בהם הגן המקודד ל4EBP שלא הצליחו להצמיח גידול, משמאל: תאי הביקורת שמזהים בהם גידול. צילום: ד"ר טל לוי

הרעבה לסוכר מעניינת במיוחד בהקשר של גידולי מוח. כיוון שיש מעט מאוד סוכר בנוזל המוח, תאים סרטניים שגדלים במוח צריכים להיות מצוידים במנגנונים שמאפשרים להם להתמודד אם הרעבה לסוכר.

כשהחוקרים בדקו מסד נתונים קליני של גידולי מוח, הם גילו שהגן שמקודד לחלבון 4EBP פעיל מאוד בגידולים אלה. הם לקחו תאים שהופקו מגידולי מוח, השתיקו את הגן והשתילו את התאים המושתקים במוחות של עכברים. שרידות העכברים שהושתלו במוחם תאי ביקורת היתה פחותה משמעותית מזו שבהם הושתלו במוחם התאים שבהם הושתק 4EBP, מה שמלמד שהגן תורם לאגרסיביות של הגידול.

"התגלית שלנו לגבי הרעבה בגלוקוז ותפקידם של נוגדי חמצון פותחת צוהר טיפולי לחיפוש אחר מולקולה שיכולה לטפל בסרטן המוח", הסביר פרופ' רוטבלט. "טיפול כזה עשוי להיות יעיל גם עבור סוגים אחרים של גידולים דלים בסוכר. זהו צעד משמעותי בדרך לרפואה וטיפולים מותאמים אישית שאינם משפיעים על תאים בריאים, כמו כימותרפיה והקרנות".

יחד עם BGN Technologies חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובתמיכת והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב (NIBN) שוקדים החוקרים על פיתוח מולקולה שתפגע בחלבון EBP4 כטיפול עתידי לסרטן שיש בו הרעבה לסוכר ובמיוחד לסרטן המוח. קבוצת המחקר כללה גם את ד"ר טל לוי וד"ר ח'ולה אלאסד מהמחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

נושאים קשורים:  אוניסרסיטת בן גוריון,  סרטן המוח,  מחקרים,  פרופ' ברק רוטבלט,  חדשות,  חקר הסרטן
תגובות
20.05.2024, 19:05

קיצור דיאטה קיטוגנית.
כבר לפני 3 שנים פורסם מאמר על מטופל בן 27 שאובחן עם GBM, ועשה פאליאו קיטו דאיט , ללא כימו או הקרנות / כן עבר כריתה ועד היום (12 שנה אחרי) עדיין מנהל אורח חיים נורמלי לחלוטין.

21.05.2024, 09:32

אפשר את המאמר

20.05.2024, 23:00

הרבה מלל בשביל פיתרון שקיים משחר האנושות-דיאטה קטוגנית!
הרעבת התאים מחסלת את הסרטן כפי שהומלץ באינסוף מחקרים קודמים.

אנונימי/ת
21.05.2024, 11:41

לאילנית, חיפוש זריז מביא למאמר שפורסם ב Front Nutr בשנת 2021 גיליון 8.
הכותב הראשון הוא thomas n seyfried. מכאן תסתדרי.
בכל מקרה , יש סקירות מאוחרות יותר. זה לא כל כך חד משמעי.