חדשות

הערכה: מספר מקרי סרטן שלפוחית השתן בעולם יוכפל בתוך 20 שנה

מדי שנה מאובחנים בישראל כ-1,800 חולים בסרטן שלפוחית השתן | משרד הבריאות אישר לאחרונה בדיקת שתן לזיהוי סמנים ביולוגיים על גבי דנ"א תאי, המאפשרת את אבחון המחלה ללא צורך בבדיקה פולשנית

עיבוד תלת מיד של ציסטוסקופיה. ניתן להשתמש בבדיקה החדשה לסירוגין עם בדיקת ציסטוסקופיה. צילום: שאטרסטוק

לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן שלפוחית​​ השתן, עדכנה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי את התחזית העולמית, לפיה בשנת 2045 עתיד מספר חולי סרטן שלפוחית השתן לעמוד על כ-1.1 מיליון, זאת לעומת כ-614 אלף חולים כיום.

בישראל, כך חוזים בארגון הבריאות העולמי, עתידים לחלות במחלה בשנת 2045 כ-3,250 איש. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה מאובחנים בישראל כ-1,800 חולים חדשים בסרטן שלפוחית השתן.

סרטן שלפוחית השתן הוא הסרטן התשיעי בשכיחותו בעולם והחמישי בשכיחותו בישראל. מנתוני החברה האמריקאית לסרטן עולה כי אחד מכל 28 גברים ואחת מכל 89 נשים נמצאים בסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן במהלך החיים.

נתוני משרד הבריאות מראים כי עישון הוא גורם הסיכון העיקרי לסוג זה של סרטן, לצד גורמים כמו חשיפה למסרטנים תעסוקתיים והיסטוריה משפחתית. דם בשתן הוא סימן האזהרה החשוב ביותר לסרטן שלפוחית השתן. סימן נוסף הוא הפרעות בהטלת שתן כמו צריבה. הסיכון של קרובי משפחה של אדם שחלה בסרטן שלפוחית השתן גבוה מעט יותר משל האוכלוסיה הרגילה, ככל הנראה בגלל גורמי סיכון דומים, כמו עישון. לעתים נדירות גן תורשתי גם עלול להגביר את הסיכון ולגרום לסרטן שלפוחית השתן.

חודש המודעות הבינלאומי למחלה מצוין בכל שנה בחודש מאי בסימן אבחון מוקדם שמגדיל משמעותית את סיכויי ההחלמה והירידה בתמותה. לאחרונה אישר משרד הבריאות בדיקת שתן המתבססת על זיהוי סמנים ביולוגיים על גבי הדנ"א שהופק מהתאים בדגימה. סמנים אלה מעידים על סיכון מוגבר לנוכחות גידול סרטני, גם כזה שלעתים לא ניתן לראות כלל בבדיקות הדמיה או בבדיקות אבחנה פולשניות.

עד היום כלל המעקב אחרי מטופלים בדיקת ציסטוסקופיה פולשנית הכוללת החדרת צינורית עם סיבים אופטיים לתוך שלפוחית השתן דרך פתח השופכה. בגלל נטיית הגידול לחזור, המטופלים שאובחן אצלם בעבר סרטן שלפוחית השתן נדרשים לעבור מספר רב של בדיקות ציסטוסקופיה פולשניות כחלק ממעקב לאורך שנים. על פי הערכות במערכת הבריאות, כיום ישנם כ-20,000 ישראלים בשלבי טיפול ומעקב.

הבדיקה החדשה Bladder EpiCheck מאפשרת אבחון ראשוני מוקדם בקרב בעלי תסמינים מחשידים וכן גילוי הישנות המחלה אצל מחלימים, שאצלם הסיכון לחזרת המחלה גבוה מאוד. היא אושרה על ידי מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) לאבחון הישנות המחלה ונכללת בבדיקות הנסקרות בהנחיות של האיגוד האירופאי לאורולוגיה (EAU). במטה אנליזה נרחבת הוכח כי לבדיקה ערך ניבוי שלילי של 99% לסרטן ברמת ממאירות גבוהה בשלפוחית השתן.

פרופ' עופר נתיב, מומחה לכירורגיה אורולוגית, מרצה בפקולטה לרפואה של הטכניון ולשעבר מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי בני ציון, הסביר כי: "אבחון מוקדם מציע לאנשים סיכוי גבוה יותר לטיפול מוצלח ולהישרדות ארוכת טווח. בזכות הבדיקה אנחנו יכולים לגלות הימצאות של סרטן אגרסיבי או לשלול את קיומו בשלפוחית השתן ובכך לחסוך  לחלק משמעותי מהחולים בדיקת אבחנה פולשנית (ניתן להשתמש בבדיקה החדשה לסירוגין עם בדיקת ציסטוסקופיה). בנוסף, הבדיקה משפרת את שיעורי הגילוי המוקדם, בפרט של גידולים שטוחים שקשה לאתרם בשיטות פולשניות או בדיקות הדמיה. יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם של סרטן שלפוחית השתן שכן הוא עלול להתקדם, לחדור לרקמת השריר ולהתפשט גם לבלוטות הלימפה ולאיברים נוספים".

נושאים קשורים:  פרופ' עופר נתיב,  סרטן שלפוחית השתן,  חדשות,  אבחון מוקדם
תגובות

האם כבדיקה אבחנתית או בדיקת סינון?