מחקרים

הערכה של דגימות סרטן לבלב עבור פרופיל גנומי מקיף

מטרת החוקרים הייתה לבחון את התנאים האופטימליים לבחירת דגימות סרטן לבלב לפרופיל גנומי מקיף

סרטן הלבלב. אילוסטרציה
סרטן הלבלב. אילוסטרציה

איכות או כמות לא מספקת של דגימה מונעת פרופיל גנומי מקיף בזיהוי מוטציות פעילות והנחיית אסטרטגיות טיפול. לאחרונה, פורסמו בכתב העת Pathology International, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך את התנאים האופטימליים לבחירת דגימות סרטן לבלב לפרופיל גנומי מקיף.

החוקרים ניתחו בדיעבד 213 מקרים של סרטן הלבלב שהוזמנו עבור פרופיל גנומי מקיף והשוו תוצאות מביופסיית לבלב, ביופסיית כבד של גרורות של סרטן הלבלב, כריתת לבלב, נוזלים ואיברים שאינם בכבד. מצבים פרה-אנליטיים נבדקו, כולל תאי (ספירת/גודל תאי גידול). המקרים שנבדקו בהצלחה היו אלו שעברו בדיקות פרופיל גנומי מקיפות ללא בעיות.

תוצאות המחקר הדגימו שיחס המקרים שנבדק בהצלחה היה 72.8%. לביופסיית הלבלב היה יחס המקרים הגבוה ביותר שנבדק בהצלחה (87%), עם אחוז תאי גידול גבוה, למרות מספר התאים הקטן (חציון, 3,425). לביופסיית הלבלב, ביופסיית הכבד של גרורות של סרטן הלבלב, ואיבר גרורתי שאינו בכבד, היו יחסי מקרים גבוהים יותר שנבדקו בהצלחה מזה של כריתת הלבלב. לביופסיית כבד של גרורות של סרטן הלבלב ומקרי כריתת לבלב עם גודל גידול (mm2)×  יחס גידול (%) > 150 ו->3000, בהתאמה, היו יחסי מקרים גבוהים שנבדקו בהצלחה.

החוקרים הסיקו כי הצלחתו של פרופיל גנומי מקיף מושפעת באופן משמעותי מיחס תאי הגידול, וביופסיה של הלבלב היא דגימה מתאימה בפוטנציה לפרופיל גנומי מקיף.

מקור:

Washimi K, Hiroshima Y, Sato S, Ueno M, Kobayashi S, Yamamoto N, et al. Evaluation of pancreatic cancer specimens for comprehensive genomic profiling. Pathol Int. 2024; 74: 252–261. https://doi.org/10.1111/pin.13416

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרופיל גנומי,  ביופסיה,  סרטן הלבלב,  ביופסיית כבד
תגובות