מחקרים

הטרוגניות גנטית וסיכון דיפרנציאלי למחלות אוטואימוניות וסרטן הפה

ליכן פלנוס (LP) היא מחלה דלקתית המתווכת על ידי תאי T שפוגעת באפיתל קשקשי בחלקים רבים של הגוף, לרוב בעור וברירית הפה. LP עורי הוא בדרך כלל חולף, ואילו LP אוראלי (OLP) לרוב כרוני

תא סרטן הפה (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו כתב העת American Journal of Human Genetics, החוקרים ביקשו לקבוע האם לתתי-הקבוצות האוראלית והלא אוראלית יש פתולוגיות בסיסיות משותפות או שונות ולחקור את החפיפה שלהן עם מחלות אוטואימוניות.

החוקרים השתמשו ברישומי בריאות הכוללים אבחנות, נהלים ומידע על המרפאות של 473,580 אנשים במחקר FinnGen. מחקרי אסוציאציה כלל גנומיים נערכו על תת קטגוריות של OLP (n=3,323) ו-LP לא אוראלי (n=4,356) וכן על הקבוצה המשולבת.

תוצאות המחקר הדגימו 15 אסוציאציות משמעותיות בכל הגנום ב-FinnGen ועוד 12 אסוציאציות נוספות בתוצאות של מטה-אנליזה עם UKBB (27 אסוציאציות בלתי-תלויות ב-25 מיקומים גנומיים שונים), שרובם משותפים בין LP אוראלי ולא אוראלי. בנוסף, החוקרים מצאו כי אסוציאציות רבות חולקות לוקוסים גנטיים עם מחלות אוטואימוניות ידועות, מה שמתאים לשיעורים של LP יחד עם תת פעילות של בלוטת התריס ומחלות אוטואימוניות אחרות. נוסף לכך, שליש מהאסוציאציות של FinnGen הדגימו הבדלים משמעותיים בין OLP ו-LP לא אוראלי. כמו כן, היה סיכון של פי 13.6 לסרטן הלשון וסיכון מוגבר לסרטני פה אחרים ב-OLP, בהתאם לדיווחים קודמים הקושרים LP עם שכיחות סרטן גבוהה יותר.

לסיכום, הממצאים מדגישים את הקשרים הגנטיים המשותפים והמובחנים בין OLP ו-LP לא אוראלי, כמו גם את החפיפה המשמעותית עם לוקוסים של מחלות אוטואימוניות והסיכון המוגבר לסרטן הקשור ל-OLP.

מקור:

Reeve, M.P., Vehviläinen, M., Luo, S., Ritari, J., Karjalainen, J., Gracia-Tabuenca, J., Mehtonen, J., Padmanabhuni, S.S., Kolosov, N., Artomov, M., Siirtola, H., Olilla, H.M., Graham, D., Partanen, J., Xavier, R.J., et al. (2024). Oral and non-oral lichen planus show genetic heterogeneity and differential risk for autoimmune disease and oral cancer. The American Journal of Human Genetics, 111(6), June 6, 2024.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ליכן פלנוס,  ליכן פלנוס אורלי,  תת פעילות בלוטת התריס,  מחלה אוטואימונית,  סרטן הפה
תגובות