חדשות

הנהלת "הלל יפה": קיים צורך מיידי בהקמת מרכז אונקולוגי בבית החולים

במרכז הרפואי בחדרה מדווחים על גידול ניכר במספר החולים האונקולוגים וההמטואונקולגים המטופלים בצפיפות רבה, ללא חדרי בידוד וללא חלונות | עמותת הידידים נרתמה לגייס תרומות לטובת הנושא

אשפזו יום אונקולוגי ב"הלל יפה". צפוף, עמוס ונטול חלונות. צילום: דוברות ביה"ח

לפני עשור, בשנת 2012, נפתח במרכז הרפואי הלל יפה מכון אונקולוגי שכולל טיפול יום, מרפאה ואשפוז במטרה לאפשר לחולי סרטן לקבל טיפול מקצועי ומיטיבי קרוב לבית. במכון קיימות 13 עמדות טיפול בלבד, המשתרעות על שטח של כ-200 מ"ר. עם השנים, הלך וגדל בהתמדה מספר המטופלים במכון, כך שהמקום אינו יכול להכיל עוד את כמות החולים המטופלים בו מדי יום.

ד"ר ולריה סמניסטי, מנהלת המכון האונקולוגי ב"הלל יפה", מציינת: "אנו רואים גידול משמעותי בכמות המטופלים מדי שנה. התנאים הקיימים כיום אינם מותאמים לגידול בכמות המטופלים ומקשים מאוד על מתן טיפול מקצועי ומיטבי שאנו יודעים ורוצים להעניק למטופלים שלנו בתקופה כה קשה של חייהם.

"לעתים", מתארת ד"ר סמניסטי, "מטופל שעובר טיפול כימותרפי חש ברע במהלך הטיפול וזקוק לסביבה נעימה, רגועה ושקטה. כיום המטופלים מקבלים את הטיפול בחלל פתוח וצפוף מאוד, ללא חלונות, כאשר בין המטופלים מפריד וילון בד בלבד, סביבה שאינה ראויה ואינה הולמת, לא למטופלים ולא לצוות המטפל".

גם במכון ההמטולוגי המצב זהה. המכון מעניק טיפולים מגוונים, ביניהם טיפולים המטואונקולוגים הניתנים בעיקר במסגרת אשפוז יום. מספר הפונים לקבלת טיפול במכון גדל בהתמדה ומספר הביקורים עומד על למעלה מ-8,500 בשנה. המכון צפוף מאוד וכולל כיום 21 עמדות טיפול המתפרסות על שטח של 400 מ"ר בלבד.

המכון ההמטולוגי ב"הלל יפה". אין פרטיות למטופלים. צילום: דוברות ביה"ח

ד"ר אורית סופר, מנהלת המכון ההמטולוגי ב"הלל יפה", מתארת: "המכון במתכונתו הנוכחית צפוף מאוד. אין לנו חדרי בידוד הנדרשים למטופלים עם מערכת חיסונית ירודה. קיים מחסור בחדרי בדיקה וחלק מהטיפולים מתבצעים בחלל הטיפולים הפתוח תוך הפרדת וילון בלבד בין המטופלים. אנו מעניקים שירות רב מקצועי הכולל פסיכולוגית, עובדת סוציאלית, דיאטנית ועוד, וכיום אין לנו חדרים ייעודים לקיים שיחות פרטיות אלו עם המטופל או עם בני משפחתו".

בהתאם לתמונת המצב העגומה החלה עמותת הידידים של המרכז הרפואי בגיוס תרומות לטובת הקמת מרכז אונקולוגי והמטולוגי חדש, מרווח ומודרני, המותאם הן לגידול במספר המטופלים והן לרווחת המטופלים ובני משפחותיהם. על פי התכנית, המרכז החדש ישתרע על שטח של כ-1800 מ"ר וירכז תחת קורת גג אחת את כל השירותים והטיפולים הנדרשים ויעניק סביבה טיפולית נעימה ומותאמת למכלול הצרכים הרפואיים, לשירותים הנלווים לטיפול, לנגישות המטופלים, לנוחות המשפחות המלוות ולצוותים הרפואיים.

ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל המרכז הרפואי הלל יפה: "בית חולים גדל כל העת. מספר המטופלים שמגיעים אלינו גדל בהתמדה וכך גם מספר החולים האונקולוגים. כיום, התנאים בשני המכונים הללו אינם הולמים את הצרכים הנדרשים, הן מבחינת היקף הפעילות והן מבחינת התנאים הפיזיים למטופלים ומשפחותיהם ואינם בהלימה לאיכות ולמקצוענות הרפואית אותו מעניק הצוות המטפל".

"אנחנו באמת רוצים לעשות הכל בשביל המטופלים שלנו. אנו מקפידים על מתן הטיפול הרפואי המתקדם והחדשני ביותר, אך חלק בלתי נפרד מהמעטפת הינם התנאים הפיזיים. זו לא זכות אלא תנאי בסיסי והכרחי לטיפול", מסכמת ד"ר סמניסטי.

נושאים קשורים:  ד"ר מיקי דודקביץ,  ד"ר ולריה סמניסטי,  ד"ר אורית סופר,  מכון אונקולוגי,  בית החולים הלל יפה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
06.02.2023, 06:26

תתחילו.

אנונימי/ת
07.02.2023, 17:41

אלוהים יודע כמה קשה לגייס תרומות לבית חולים פריפרי. מדוע לטלטל מטופלים כל כך מסכנים למרכז הארץ, ואפילו לא מדובר פה על יחידת קרינה, על מאיץ, ודאי לא על השתלת מח עצם.