חדשות

משרד הבריאות הפסיק פעילות מעבדה פרטית לאבחון סרטן שד

בעקבות תוצאי בדיקות של נשים במעבדה שהתבררו מאוחר יותר כלא מדויקים, מינה המשרד ועדת בדיקה לבחינת פעילות המעבדה

בחינת ביופסיה במעבדה (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הודיע אתמול (א') כי בהמשך לתהליכי בקרה שנערכו במעבדת LEM, מעבדה פתולוגית פרטית השוכנת בקריית המדע בנס ציונה, הוחלט להפסיק את עבודת המעבדה, וזאת בעקבות תוצאי בדיקות רצפטורים של נשים שהתבררו מאוחר יותר כשגויים.

משרד הבריאות הודיע על מינוי ועדת בדיקה בראשות ד"ר בעז לב וכן ועדה מקצועית בראשות ד"ר אשי שלמון מומחה באונקולוגיה, רדיותפיה ומינהל רפואי לבחינת התנהלותה של מעבדת LEM, הנותנת שירותי בדיקה לחולות בסרטן השד עבור קופות החולים וארגוני בריאות נוספים, רובם פרטיים.

בבקרה שנערכה במעבדה ביולי עלה החשש שהבדיקות אינן מדויקות. המשך פעילות המעבדה הופסק מיידית. כן הוחלט לערוך בדיקות חוזרת לאבחון החולות.

המעבדה פועלת למעלה מ-18 שנים ומקפידה על מתן שירות מקצועי ובסטנדרטים הגבוהים ביותר למען המטופלים. המעבדה פועלת תחת ניהולה הרפואי של ד"ר לטיציה שרייבר ותחת הנחייתו של היועץ הרפואי פרופ' אלימלך אוקון ועם עשרות רופאים פתולוגיים אשר עובדים במחלקות הטובות ביותר בבתי החולים בישראל.

המעבדה מסרה בתגובתה: "אנו מברכים על ביקורת משרד הבריאות, אשר בעקבותיה ביצעה המעבדה סדרת תיקונים ושיפורים ומנהלת שיח רציף וישיר עם המשרד לעמידה בכל הדרישות. נדגיש, כי בביקורת נמצא לכאורה ליקוי שעלול להשפיע אבל לא מצאו שהוא אכן השפיע. נמליץ להמתין לתוצאות הבדיקה של משרד הבריאות".

בדיווח של הכתב רותם אליזרע ב-Ynet נמסר כי החלטת משרד הבריאות התקבלה לאחר שנמצאו ליקויים בתהליך הטיפול בדגימות שנלקחו מהנשים - החל מנטילת הביופסיה ועד לפענוחה. בהליך הבקרה שקיים משרד הבריאות במעבדה עלה החשש שחלק מהבדיקות אינן מדויקות ולכן סיפקו תמונת מצב שגויה בדבר מאפייני הגידול הסרטני של חולות - מה שהוביל למתן טיפול שגוי ולא מתאים.

ההודעה על הפסקת פעילות המעבדה נמסרה לקופות החולים ולבתי החולים הפרטיים הרלבנטיים. ההערכה היא שמדובר במספר מקרים שגויים, כל אחד מהם ייבדק עתה מחדש באופן פרטני.

בדיווח נמסר כי מפאת הזהירות החליט משרד הבריאות להפסיק בדיקות מסוימות שנעשו במעבדה. עם זאת הודגש שבשלב זה על החולות להמשיך בטיפול שנקבע להן על ידי הרופא המטפל.

מדוברות משרד הבריאות נמסר כי "חשוב להבהיר כי למשרד דווחו מקרים בודדים בלבד. המקרים הפרטניים נבדקים וכן נבדקת התנהלות המעבדה. מפאת הזהירות המונעת, החלטנו להפסיק בדיקות מסוימות במעבדה זו לתקופת הבדיקה".

נושאים קשורים:  בדיקות,  מעבדת LEM,  ועדת בדיקה,  חדשות,  ד"ר אשי שלמון,  ד"ר בעז לב,  סרטן שד
תגובות

הגיע הזמן !!!